جاهای دیدنی سوادکوه

سوادکوه مازندران، شهرستانی سرسبز و کوهستانی است و مانند نگینی در میان انبوه جنگل ها و قله های البرز می درخشد. این شهرستان با جاذبه های طبیعی و تاریخی بی نظیر، بهشت طبیعت گردان و عاشقان سفر و از جاهای دیدنی مازندران است و هر ساله مسافران و طبیعت گردان بسیاری را به خود جذب می کند. از جنگل های سرسبز و دریاچه های خنک گرفته تا قلعه های تاریخی و روستاهای بکر، سوادکوه برای هر سلیقه ای هدیه ای دارد. در ادامه به برخی از جاهای دیدنی سوادکوه در فصل های بهار و پاییز اشاره می کنیم.

جاهای دیدنی سوادکوه در بهار: تابلویی از رنگ ها و عطرها

بهار که از راه می رسد، طبیعت جانی دوباره می گیرد و رنگ ها و عطرها در هم می آمیزند تا تابلویی بی نظیر را خلق کنند. سوادکوه با جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان، جنگل های زیبا، آبشارهای خروشان، رودخانه های پرآب، ییلاقات سرسبز و خنکای دل انگیز هوا، مقصدی ایده آل برای سفر در بهار است. در ادامه به جاهای دیدنی سوادکوه در بهار می پردازیم:

دریاچه شورمست: سفری به بهشت گمشده

 دریاچه شورمست، یکی از زیباترین دریاچه های طبیعی ایران است. این دریاچه کوهستانی، با آب شور و منظره ای رویایی، یکی از زیباترین جاذبه های سوادکوه است. می توانید در این دریاچه قایق سواری و ماهیگیری کنید یا در رستوران های اطراف، از غذاهای محلی لذت ببرید. دریاچه شورمست در جنوب غربی شهرستان سوادکوه قرار دارد.

دریاچه شورمست سوادکوه
دریاچه شورمست سوادکوه

پل ورسک: شاهکاری از مهندسی در دل البرز

اگر قصد سفر به سوادکوه را دارید، بازدید از پل ورسک را به هیچ وجه از دست ندهید. این پل، نه تنها یک جاذبه  تاریخی و مهندسی ارزشمند است، بلکه فرصتی برای تجربه سفری خاطره انگیز و تماشای زیبایی های بی نظیر طبیعت ایران را به شما می دهد. پل ورسک در ارتفاع 110 متری از سطح زمین قرار دارد و چشم اندازی بی نظیر از کوهستان و جنگل را به نمایش می گذارد. پل ورسک در استان مازندران، شهرستان سوادکوه، روستای ورسک واقع شده است.

پل ورسک سوادکوه
پل ورسک سوادکوه

آبشار ورسک: شکوه آب در دل کوهستان

طبیعت بکر و چشم انداز شگفت انگیز آبشار ورسک، آن را به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری سوادکوه تبدیل کرده است. رودخانه فصلی که سرچشمه این آبشار است، در هر فصل جلوه ای خاص به آن می بخشد.

در فصل بهار، آبشار در اوج شکوه خود است و طراوت و سرسبزی طبیعت، زیبایی آن را دوچندان می کند. علاوه بر تماشای آبشار، گردشگران می توانند در این منطقه به پیاده روی، کوهنوردی و عکاسی بپردازند. آبشار ورسک نیز در روستای ورسک واقع شده است.

بیشتر بخوانیم: دریاچه ولشت کجاست؟

روستای آلاشت : آشیانه ای در آغوش طبیعت

روستای ییلاقی آلاشت، با طبیعت بکر و دست نخورده و حیات وحشی حفاظت شده، هر ساله مسافران بسیاری را مجذوب خود می کند. نام این روستای تاریخی به معنای آشیانه عقاب است. ناگفته نماند که این روستا در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

سفر به آلاشت از تهران، سفری حدودا 3 تا 4 ساعته است که با گذر از هر پیچ و خم جاده، زیبایی های بی همتا طبیعت شمال ایران بیشتر به چشم می آید. خنکای نسیم کوهستانی، سرسبزی درختان، و صدای دلنشین پرندگان، نویدبخش سفری خاطره انگیز در این روستای ییلاقی است. روستای آلاشت در استان مازندران، شهرستان سواد کوه و بعد از پل سفید واقع شده است.

پل شاپور: پلی بین تاریخ و طبیعت

ایران سرزمینی کهن با تاریخ و تمدنی غنی است و در هر گوشه از آن، شاهد آثار باشکوهی از دوران های مختلف هستیم. پل ها از جمله این آثارند، که همواره نظر گردشگران را به خود جلب می کنند. در میان این پل ها، پل شاپور در سوادکوه مازندران، با زیبایی و شکوه خود، درخششی خاص دارد و از مهم ترین جاهای دیدنی سوادکوه است.

پل شاپور در دوران صفویه بنا شده است و از نظر معماری، نمونه ای ارزشمند از هنر و ذوق ایرانیان آن دوران به شمار می رود. طاق های قوسی، ستون های سنگی و تزئینات آجری این پل، گویای ذوق و مهارت معماران ایرانی در آن زمان است. پل شاپور روی رودخانه اونجون در نزدیکی اراضی چای قرار دارد.

پل شاپور سوادکوه
پل شاپور سوادکوه

قلعه کنگلو: عقاب مازندران

در دل کوه های البرز، قلعه ای باستانی به نام کنگلو قرار دارد. این قلعه که به عقاب مازندران نیز شهرت دارد، بر فراز صخره ای عظیم بنا شده است. نمای بیرونی قلعه را بارویی عظیم و سنگی تشکیل می دهد که در قسمت میانی و اطراف آن، برج های دیدبانی قرار گرفته اند. موقعیت استراتژیک این بنا بر فراز صخره ای بلند، مکانی ایده آل برای دفاع در برابر دشمنان بوده است.

در کاوش های باستان شناسی در قلعه کنگلو، نشانه هایی از آیین مهرپرستی یافت شده است. این موضوع نشان می دهد که این قلعه در گذشته، معبدی برای پرستش مهر بوده است. قدمت دقیق این قلعه به طور کامل مشخص نیست؛ اما با توجه به شواهد باستان شناسی، به قرون اولیه اسلام می رسد. قلعه کنگلو در نزدیکی روستای کنگلو واقع شده است.

قلعه کنگلو سوادکوه
قلعه کنگلو سوادکوه

جاهای دیدنی سوادکوه در پاییز: سمفونی رنگ و طبیعت

جاهای دیدنی سوادکوه، در فصل پاییز به تابلویی بی نظیر از رنگ های گرم و دل انگیز تبدیل می شود. تغییر فصل، جنگل های انبوه سوادکوه را به رنگ های گرم و درخشان نارنجی، قرمز و زرد در می آورد و منظره ای چشم نواز را به تصویر می کشد.

هوای خنک و مطبوع پاییز، عطر دل انگیز برگ های خزان زده و نسیم روح نواز شمالی، سفری خاطره انگیز را برای شما رقم خواهد زد. در این مقاله، به معرفی برخی از جاهای دیدنی سوادکوه در پاییز می پردازیم، تا بتوانید سفر پاییزی و دل انگیزی به این منطقه داشته باشید.

دریاچه و جنگل لفور: مقصدی برای رهایی از استرس

 این جنگل، با درختان سر به فلک کشیده و رودخانه های خروشان، بهشتی برای دوست داران طبیعت است. در دل این جنگل، می توانید از تماشای آبشارهای گزو، تیرکن و اسکلیم لذت ببرید، یا در کنار رودخانه آذررود، اتراق کرده و از طبیعت بکر آن بهره ببرید. در این جنگل پیاده روی و کوهنوردی کنید، از آبشارها و چشمه ها دیدن کنید، یا در یکی از روستاهای ییلاقی آن اقامت داشته باشید. جنگل و سد لفور در کنار دهستان لفور قرار دارد.

جنگل هلی دار: دنیای سرسبز سوادکوه

جنگل هلی دار یکی از زیباترین جاهای دیدنی سوادکوه است. در این جنگل بکر و دست نخورده، گویی طبیعت سفره ای رنگین را برای پذیرایی از مهمانان خود گسترانده است. بوته های تمشک، زالزالک و زرشک در کنار درختان راش، توسکا و ملج خودنمایی می کنند و تنوع بی نظیری از طعم ها و رنگ ها را به نمایش می گذارند.

علاوه بر این، وجود چشمه های آب معدنی در این منطقه، طراوت و شادابی را به ارمغان آورده و فرصتی مناسب برای استراحت و تجدید قوا به گردشگران می دهد. سفر به این جنگل ها، خاطره ای خوش و به یاد ماندنی را برای شما رقم خواهد زد. جنگل هلی دار در استان مازندران، شهرستان سوادکوه و نزدیک به روستای پاشا کلا از بخش دودانگه واقع شده است.

بیشتر بخوانیم: مکان های بکر استان مازندران

برج لاجیم: نگینی تاریخی در دل سوادکوه

در میان جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان استان مازندران، برج لاجیم همچون ستاره ای درخشان خودنمایی می کند. این برج، یادگاری از دوران ساسانیان است و با معماری منحصر به فرد خود، هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند.

این بنا، یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی استان مازندران به شمار می رود و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. لاجیم، با معماری منحصربه فرد و قدمت دیرینه اش، گویی رازهای ناگفته تاریخ را در دل خود نهفته دارد و هر گردشگری را به سفری در اعماق تاریخ ایران دعوت می کند. برج لاجیم در روستای لاجیم از توابع شهرستان سوادکوه و در 30 کیلومتری محلی به نام «زیرآب» قرار دارد.

برج لاجیم سوادکوه
برج لاجیم سوادکوه

کلیسای سرخ آباد: روایت تاریخ در ابعاد کوچک

در میان بناهای کهن ایران، کلیساها جایگاه ویژه ای دارند و هر کدام داستان ها و رازهایی را در دل خود پنهان کرده اند. کلیسای سرخ آباد که به عنوان کوچک ترین کلیسای جهان شناخته می شود، در دوران پهلوی اول و همزمان با ساخت راه آهن سوادکوه، برای انجام مراسم مذهبی کارکنان مسیحی این پروژه احداث شد. بازدید از این کلیسا، فرصتی است برای آشنایی با تاریخ، فرهنگ و هنر ایران و سفری در گذر زمان. کلیسای سرخ آباد در روستای سرخ آباد بنا شده است.

جمع بندی

در این مقاله به جاهای دیدنی سوادکوه و بناهای آن پرداختیم. سوادکوه با طبیعت بکر و چهار فصل رنگارنگ خود، مقصدی ایده آل برای سفر در تمام فصول سال است. با داشتن جاذبه های متنوع طبیعی، تاریخی و فرهنگی، هر آنچه که گردشگران، طبیعت گردان، کوهنوردان و عاشقان تاریخ و فرهنگ از یک سفر می خواهند را به آنها ارائه می دهد. اگر شما قصد آغاز سفری خاطره انگیز و پرماجرا به سوادکوه را دارید، می توانید با استفاده از سامانه هف هشتاد، به راحتی و تنها با چند کلیک، بلیط و هتل محل اقامت خود را رزرو کنید و برای برای یک سفر بی نظیر آماده شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا