بهترین جاهای دیدنی کاشان را بشناسید!

کاشان یکی از شهر های توریستی ایران است که از نظر تاریخی و فرهنگی حرف های بسیاری برای گفتن دارد. سالانه هزاران توریست ایرانی و خارجی از جاذبه های این شهر دیدن می کنند. بهترین فصل سفر به کاشان بهار است اما محدودیت زمانی برای سفر به این شهر وجود ندارد. به صورت کلی نمی توان جاذبه های گردشگری کاشان را بر اساس فصل تفکیک کرد. پیشنهاد ما به شما این است که در هر زمانی از سال که به کاشان سفر کردید، حتی الامکان از تمامی جاذبه های دیدنی این شهر بازدید کنید. با این حال در این مقاله به معرفی بهترین جاهای دیدنی کاشان بر اساس اولویت بازدید در فصول مختلف خواهیم پرداخت.

زیباترین جاهای دیدنی کاشان در شب

بازدید از مکان های دیدنی کاشان در شب جلوه زیبا و منحصر به فردی دارد. متاسفانه امکان بازدید از برخی از مکان های دیدنی مانند باغ فین بعد از غروب آفتاب وجود ندارد. لاجرم مسافران می توانند پس از غروب آفتاب از دیگر جاهای دیدنی کاشان بازدید کنند. در ادامه به زیباترین دیدنی های کاشان که در هنگام شب نیز می توانید از آنها دیدن کنیدف اشاره خواهیم کرد.

بازار کاشان

بازار کاشان یکی از مهم ترین مراکز تاریخی و فرهنگی این شهر به حساب می آید. این بازار دارای دیدنی های مختلفی از جمله تیمچه ها، آب انبار، بازار میانچال و غیره می شود. در سراسر این بازار تاریخی می توانید نشانه هایی از هنر و معماری اصیل ایرانی را مشاهده کنید؛ اما به تیمچه امین الدوله که می رسید، از اوج هنر و شکوه معماری ایرانی حیرت زده خواهید شد. قدمت قسمت هایی از بازار سنتی کاشان به دوره سلجوقی باز می گردد. البته این بنا در دوره قاجاریه مورد بازسازی مجدد قرار گرفت. بازار سنتی کاشان مانند دیگر بازارهای قدیمی سطح کشور ورودی های اصلی و فرعی متعددی دارد. این بازار در مرکز شهر کاشان در میدان کمال الملک، خیابان بابا افضل قرار دارد. در حقیقت شما می توانید ظرف کمتر از 15 دقیقه خود را از ترمینال به این مکان تاریخی و پرهیاهو برسانید.

آدرس: کاشان، میدان کمال الملک، خیابان بابا افضل

ساعات بازدید: حدود 10 صبح تا 9 شب

بازار کاشان
بازار کاشان از جاهای دیدنی کاشان

خانه طباطبایی ها

بدون شک شهر کاشان بخش مهمی از شهرت جهانی خود را مدیون خانه های تاریخی خود است. در این شهر خانه های متنوعی از دوره های تاریخی مختلف وجود دارد. خانه طباطبایی ها، یکی از بهترین خانه های قدیمی این شهر است که با وارد شدن به آن گویی به گذشته سفر کرده اید. جالب است بدانید که این خانه به عنوان “عروس خانه های ایران” شناخته می شود. قدمت این بنا به دوره قاجار بازمیگردد و شامل سه بخش اصلی مرکزی (اتاق ها و تالارهای بزرگ حیاط مرکزی)، قسمت باغ و آبنما و ساختمان های مجاور می شود. خانه طباطبایی  ها از نمونه  های برجسته معماری ایرانی با قدمتی بیش از یک قرن است. شما می توانید درهنگام سفر به کاشان در اقامتگاه های نزدیک به خانه طباطبایی مانند هتل گیواک، هتل مهینستان، اقامتگاه سننتی کاشان و غیره سکونت کنید. پیشنهاد می کنیم پیش از سفر خود نسبت به رزرو هتل و اقامتگاه در کاشان از طریق هف هشتاد اقدام کنید. در چنین شرایطی هنگام ورود به کاشان، خیالتان بابت سکونت در این شهر راحت خواهد بود.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، کوچه سلطان میر احمد

ساعات بازدید: ساعت 8:30 صبح الی 8 عصر تابستان  ها، ساعت 8:30 صبح الی 5 عصر زمستان  ها

خانه طباطبایی ها
خانه طباطبایی ها در کاشان

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها یکی دیگر از خانه های تاریخی دیدنی در شهر کاشان است. بنای زیبای این خانه در دوره قاجار توسط معمار برجسته علی مریمی کاشانی ساخته شد. این خانه شامل دو بخش بیرونی و اندرونی می شود و زیربنای آن حدود 100 مترمربع است. اگر بازدیدی از خانه بروجردی ها داشته باشید، مبهوت گچبری ها و نقاشی های هنرمندانه گوشه گوشه آن خواهید شد. نکته جالب اینکه این نقاشی ها توسط دو هنرمند نام آشنای ایرانی یعنی کمال الملک و صنیع الملک به وسیله رنگ و روغن اجرا شده اند. علاوه بر هنر شما می توانید نبوغ معماری ایرانی را به خوبی در این بنا مشاهده کنید.

 وجود سه برج بادی چهل متری در قسمت بالای تالار اصلی به عادل هوا در فصل تابستان کمک زیادی می کند. اتاق های نورگیر با پنجره های زیبای رنگارنگ نیز به تعادل دما در فصل زمستان کمک زیادی می کنند. شما می توانید پس از بازدید از خانه بروجردی ها به رستوران های ممتاز و سنتی کاشان در چند قدمی این بنا رفته و از سرو غذاهای ایرانی و محلی لذت ببرید. رستوران های تالار آیینه، غزال، مظفری و غیره در چند قدمی خانه تاریخی بروجردی ها واقع شده اند.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد کاشان

ساعات بازدید: 9 صبح الی 19

خانه بروجردی ها
جاذبه های گردشگری کاشان: خانه بروجردی ها

آشنایی با جاهای دیدنی کاشان در تابستان

بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند در تعطیلات تابستان به کاشان سفر کنند. چنانچه دراین فصل به کاشان سفر کردید، می توانید برنامه بازدید از مکان های زیر را در اولویت خود قرار دهید.

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از جاهای دیدنی کاشان با قدمتی حدود 1500 سال است. در حقیقت قدمت این اثر تاریخی به زمان ساسانیان بازمی گردد. این شهر در عمق 4 تا 18 متری از سطح زمین و در سه طبقه با هدف پناهگاه بنا شده است. اگر علاقه مند به تاریخ ایران باستان باشید، بازدید از کهن شهر زیرزمینی نوش آباد شما را شگفت زده خواهد کرد. این شهر شامل سیستم های پیچیده آبیاری، محیط مسکونی، انبارها، پناهگاه در هنگام حمله دشمن و غیره می شود. سالانه هزاران گردشگر ایرانی و خارجی از این شهر زیرزمینی دیدن می کنند. دیدن این شهر شناخت عمیقی نسبت به سبک زندگی مردمان و فرهنگ ایرانیان باستان در اختیار ما قرار می دهد. اگر مایل به سکونت در هتل های نزدیک به شهر زیرزمینی نوش آباد هستید، هتل صباغیان، هتل نگین، هتل بابا افضل، سرای ملک و غیره گزینه های مناسبی برای شما به حساب می آیند. شما می توانید بسته به بودجه و انتظار خود از یک هتل، اقامتگاه موردنظرتان را از هف هشتاد رزرو کنید.

آدرس: شهرستان آران و بیدگل، شهر نوش آباد، خیابان امام خمینی (ره)، مجموعه شهر زیرزمینی نوش آباد

ساعات بازدید: 8 صبح تا 20

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر یکی از جاذبه  های طبیعی دیدنی در نزدیکی شهر کاشان بوده که در منطقه کوهستانی حدود 60 کیلومتری شمال شرقی کاشان واقع شده است. ارتفاع این آبشار تا 28 متر می رسد و زیبایی فق العاده ای را به نمایش می گذارد. در مجاورت آبشار نیاسر جاذبه های گردشگری و تاریخی دیگری نیز وجود دارد. بازدیدکنندگان می توانند ضمن بازدید از این آبشار، از دیگر دیدنی های آن منطقه نیز دیدن کنند. بهترین فصل برای بازدید از آبشار نیاسر بهار و تابستان است. در این دو فصل زیبایی منطقه به اوج خود می رسد. در محوطه آبشار نیاسر امکانات رفاهی متنوعی برای بازدیدکنندگان درنظر گرفته شده است. اگر در ضمن بازدید از آبشار هوس غذاهای ایرانی و محلی کردید، می توانید به سالن های غذاخوری در منطقه نیاسر نظیر رستوران کوروش، رستوران باباعلی، رستوران گیتی و غیره مراجعه کنید.

آدرس: 53 کیلومتری شمال غربی کاشان، شهر نیاسر، محله سر کمر یا شهید بهشتی

جاهای دیدنی کاشان در زمستان را بشناسید!

اگر در فصل زمستان به کاشان سفر می کنید، ممکن است به دلیل سرمای هوا علاقه مند به بازددی از مکان های روباز نباشید. در چنین شرایطی می توانید بازدید از مکان های سرپوشیده را در اولویت خود قرار دهید. در این بخش به سه نمونه از جاهای دیدنی کاشان که مناسب بازدید در فصل زمستان است، اشاره خواهیم کرد.

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

مسجد آقا بزرگ یکی از شاهکارهای معماری کاشان است که قدمت آن به دوره قاجار بازمیگردد. گنبد بزرگ این مسجد بر روی هشت ستون بنا شده که این مسئله نمایانگر نبوغ ایرانیان در معماری است. تماشای هنر و معماری به کار رفته در این بنا شما را مبهوت خواهد کرد. ایوان مجلل مسجد آقا بزرگ به همراه دو گلدسته باشکوه آن جلوه این بنا را دوچندان کرده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، این بنا تنها مسجد 5 طبقه در دنیا به شمار می رود. قسمت های دیگر این مسجد شامل پیرنشین (سکوهای جلو در)، مهتابی یا زمستانه نشین، سردر، هشتی، شبستان و صحن مرکزی می شود. مسجد و مدرسه آقا بزرگ با هدف یادگیری و اشاعه علم بنا گشته است؛ این مسئله خود می تواند نشان دهنده اهمیت ایرانیان به کسب علم باشد. گچ بری، نقاشی، مقرنس کاری و دیگر هنرهای به کار رفته در این بنا در نوع خود خاص و شگفت انگیز است. در نزدیکی این مسجد اقامتگاه های متعددی برای سکونت گردشگران درنظر گرفته شده است. از جمله آنها می توان به اقامتگاه سرای سایه، اطلسی، مهینستان راهب، سپنج و غیره اشاره کرد.

آدرس: کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه مسجد آقا بزرگ

ساعات بازدید: 9 تا 20

حمام سلطان امیر محمد

حمام سلطان امیر احمد از دیگر جاهای دیدنی کاشان است که قدمت آن به زمان قاجاریه برمیگردد. این حمام که 250 ساله به دلیل نحوه ساخت و هنرهای به کار رفته در آن جزو زیباترین حمام های ایرانی به شمار می رود. معماری حکیمانه فضای حمام به هنرمندی، فرهنگ زندگی اجتماعی و حتی اهمیت علم پزشکی در آن دوران اشاره دارد. کاشی کاری های زیبا و معماری هنرمندانه این بنا سبب جذب گردشگران و علاقمندان به فرهنگ و تاریخ ایرانی شده است. اگر علاقه مند به بازدید از حمام های تاریخی با تمام پیچیدگی های منحصر به فرد آن ها هستید، رفتن به حمام سلطان امیر محمد را در برنامه سفر خود به کاشان قرار دهید. نکته دیگر این که این حمام در مجاورت خانه های تاریخی در خیابان علوی قرار گرفته است. در محدوده این حمام فروشگاه های گلاب و عرقیجات گیاهی، امامزاده، سرویس بهداشتی، رستوران های متعدد و اقامتگاه های بوم گردی قرار دارد.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، کوچه سلطان امیر احمد

ساعات بازدید: 8 صبح تا 8:30 شب

حمام سلطان امیر محمد
حمام سلطان امیر محمد کاشان

آرامگاه سهراب سپهری

آرامگاه سهراب سپهری، شاعر محبوب و پرآوازه ایرانی در مشهد اردهال کاشان واقع شده است. درحقیقت مقبره این شاعر در حرم سلطان علی ابن محمد بن علی بن اسحاق بن موسی اردکانی (ره) قرار دارد. این مکان یکی از جاذبه های فرهنگی و گردشگری کاشان است و سالانه دوست داران و ارادتمندان به شعر و ادب فارسی از آن دیدن می کنند. امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی نظیر مجتمع گردشگری خورشید، پارکینگ عمومی، رستوران و فست فودی، سرویس بهداشتی، شبستان امامزاده برای استراحت و عبادت و غیره وجود دارد. از جمله اقامتگاه های نزدیک به آرامگاه سهراب می توان به خانه مسافر عمارت ایرانی، مجتمع اقامتی روناک، هتل سیاح و غیره اشاره کرد. البته فاصله این اقامتگاه ها با ارامگاه سهراب سپهری حدود 30 دقیقه با خودرو است.

آدرس: کاشان، روستای مشهد اردهال، صحن امامزاده سلطان علی  بن محمد باقر

ساعات بازدید: 7 صبح تا 9 شب

جاهای دیدنی کاشان در بهار که نباید از دست دهید!

فصل بهار بهترین فصل برای سفر به کاشان و بازدید از جاذبه های دیدنی آن است. در ادامه به چند نمونه از جاهای دیدنی کاشان که در فصل بهار می توانید از آن ها بازدید کنید، اشاره خواهیم کرد.

موزه ملی کاشان

موزه ملی کاشان در قسمت ضلع غربی باغ فین کاشان واقع شده است و یکی از مهمترین موزه های تاریخی این شهر به حساب می آید. این مکان در سال 1346 بر خرابه  های خلوت نظام  الدوله ساخته شده و دارای مجموعه  ای ارزشمند از آثار تاریخی و فرهنگی است. علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایرانی می توانند در سفر خود به کاشان، ضمن بازدید از باغ فین از این موزه نیز دیدن کنند. انواع اشیاء باستانی، نقاشی های دیواری، سفال و آثار مربوط به دوره های تاریخی مختلف در موزه ملی به نمایش گذاشته شده است. در مجموعه باغ فین کافی شاپ و شربت سرایی وجود دارد که در صورت تمایل می توانید به آنجا مراجعه کرده و استراحتی کوتاه داشته باشید.

آدرس: کاشان، خیابان امیرکبیر، باغ فین

ساعات بازدید: همه روزه جز ایام سوگواری از 9 الی 16

موزه ملی کاشان
موزه ملی کاشان

باغ فین

با شنیدن نام شهر کاشان، باغ فین برای افراد تداعی می شود . این باغ از مهمترین و البته زیباترین باغ های تاریخی ایران است که به عقیده برخی مورخان قدمت آن به دوران آل بویه برمی گردد. تقریبا محال است کسی با هدف گردشگری به کاشان سفر کند اما بازدیدی از باغ فین نداشته باشد. وقتی قدم به این باغ کهن می گذارید، با صحنه فوق العاده ای از ترکیب باغبانی، معماری و هنر مواجه خواهید شد. وجود ابنیه های تاریخی، حمام قدیمی، موزه، حوض و غیره بازدیدکنندگان را شگفت  زده می  کند. باغ فین در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و یکی از مهمترین باغ های ایران از نظر تاریخی، فرهنگی، سرسبزی و هنر به حساب می آید. چنانچه علاقه مند به رزرو هتل در نزدیکی باغ فین هستید، می توانید پیش از سفر خود نسبت به رزرو هتل هایی نظیر نگارستان، امیرکبیر، نایب، خانه رز و غیره از سایت هف هشتاد اقدام کنید.

آدرس: کاشان، خیابان امیرکبیر

ساعات بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت 9 الی 16

باغ فین کاشان
باغ فین کاشان

مراسم گلاب گیری

یکی از مهمترین و زیباترین جاذبه های دیدنی شهر کاشان که شهرتی جهانی دارد، مراسم گلاب گیری است. این مراسم به صورت ویژه در فصل بهار و در ماه های اردیبهشت و خرداد انجام می شود. برخی از افراد تصور می کنند که این مراسم به صورت ویژه در قمصر کاشام برگزار می شود. در اینجا لازم است به این نکته اشاره کنیم که این جشنواره به صورت ویژه در قسمت های مختلف کاشان نظیر نیاسر، روستاهای سن، سده، ادقان و غیره نیز برگزار می شود. جالب است بدانید، قدمت مراسم گلاب گیری در کاشان به بیش از 1000 سال می رسد. اگر در فصل بهار به کاشان سفر کردید، بازدید از این مراسم را به هیچ عنوان از دست ندهید. چنانچه در فصل بهار با تورهای مسافرتی هف هشتاد به کاشان سفر کنید، برنامه بازدید از مراسم گلاب گیری در برنامه بازدیدهای شما از شهر کاشان قرار می گیرد.

تپه سیلک

تپه سیلک، یکی از قیمی ترین سکونتگاه های بشر در ایران است که قدمت آن به 8000 سال قبل بازمی گردد. این تپه یکی از مهمترین جاهای دیدنی کاشان است که به عنوان یکی از اولین سکونتگاه  های شهری در خاورمیانه شناخته می  شود. جالب است بدانید که در گذشته مردم این محدوده را به عنوان شهر نفرین شده می شناختند. با جاری شدن سیل در سال 1310 تپه های سیلک نمایان شد و به ثبت ملی رسید. هنگام بازدید از تپه های سیلک با ادوات مورد استفاده در زمان های کهن، نوع فرهنگ و زندگی مردمان گذشته و غیره به خوبی آشنا خواهید شد. پس از بازدید این آثار تاریخی می توانید به رستوران های نزدیک به آن محدوده رفته و غذاهای موردعلاقه خود را امتحان کنید. رستوران های شب های سیلک، باغ رستوران نایب و رستوران ملل از جمله غذاخوری های محدوده تپه های تاریخی به شمار می روند.

آدرس: کاشان، منطقه فین کاشان، تقاطع خیابان امیر المومنین و امیر کبیر، کوچه دهم ذوالفقار

ساعات بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت 9 الی 18

سفر به کاشان در تمام فصول سال

در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی کاشان بر اساس اولویت بازدید در فصول مختلف پرداختیم. با توجه به آنچه که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، به جز چند مورد خاص، نمی توان جاذبه های این شهر را بر اساس فصل خاصی طبقه بندی کرد. به طور کلی پیشنهاد ما به شما این است که در هر زمانی از سال که به کاشان سفر کردید، در حد توان بازدید از جاذبه های دیدنی این شهر را در برنامه خود قرار دهید. شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز و از هر نقطه ای از ایران بلیط اتوبوس سفر خود به کاشان را از هف هشتاد رزرو کنید. همچنین، اگر هتل خاصی را برای اقامت در کاشان درنظر دارید، می توانید به کمک هف هشتاد نسبت به رزرو اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا