راهنمای سفر به جنگل حرا قشم

یکی از خاص ترین و زیباترین جاذبه های دیدنی قشم که در کمتر جایی می توانید نظیرش را پیدا کنید، جنگل حرا است. این جنگل های انبوه در وسعتی بالغ بر 85 هزار هکتار منظره ای خاص و شگفت انگیز را به نمایش گذاشته اند. گیاهان چندل و حرا جزو گونه مانگروها هستند و در این جنگل به وفور یافت می شوند. این مسئله سبب شده تا از این منطقه به عنوان جنگل مانگرو نیز یاد شود. چنانچه به دنبال فرصتی برای بازدید از این طبیعت بکر و زیبا هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بهترین زمان بازدید از جنگل حرا قشم

به دلیل موقعیت جغرافیایی جنگل های حرا، آب و هوای این منطقه در اواخر بهار و تابستان گرم و آزاردهنده است. چنانچه قصد بازدید از این طلای سبز زیبا را دارید، پیشنهاد می کنیم در فصل پاییز و زمستان به این منطقه سفر کنید. چنانچه سفر در فصل تابستان و آب و هوای شرجی برای شما آزاردهنده نباشد، می توانید برای آشنایی بیشتر با آداب و رسوم مردم محلی منطقه در روزهای غیر توریستی، فصل تابستان را برای سفر یه این منطقه انتخاب کنید.

نکته دیگری که لازم است درخصوص جنگل های حرا بدانید، این است که در این منطقه هر 6 ساعت یک بار جزر و مد رخ می دهد. در زمان جزر درختان قامت سبز خود را از آب بیرون می آورند و اکسیژن مورد نیازشان را دریافت کرده و سپس با وقوع مد مجدد به زیر آب بازمی گردند. به دلیل وقوع جزر و مد، بهترین زمان بازدید از جنگل های حرا، روز هنگام است. معمولا ساعات قایق سواری و بازدید از این جنگل ها در بازه زمانی 8 صبح الی 7 شب در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانیم: راهنمای بهترین زمان سفر به قشم 

مسیر جنگل های حرا

جنگل های زیبای حرا درمیان بخشی از سواحل شمال غربی جزیره قشم و استان هرمزگان در روستای کوران واقع شده است. برای بازدید از جنگل های حرا تنها می توانید با استفاده از قایق به آن محل بروید.

معمولا برای سوارشدن به قایق باید به اسکله سهیلی، بندر لافت و روستای طبل بروید. معمولا اکثر گردشگران اسکله سهیلی را برای سوار شدن به قایق انتخاب می کنند؛ چرا که در این اسکله امکانات رفاهی همچون سرویس بهداشتی، سوپر مارکت و غیره جهت رفاه حال مسافران در نظر گرفته شده است.

جنگل ‌های حرا در قسمت مرکزی جزیره قشم قرار دارد. در هر کجای قشم که باشید برای بازدید از این جنگل ها لازم است خود را به قسمت مرکزی جزیره در محدوده شهرک گورزین برسانید. پیش از ورود به این شهرک یک دوراهی در پیش روی شما قرار می گیرد. هرکدام از این دو مسیر را که ادامه دهید، در نهایت به قایق های تفریحی جنگل های حرا خواهید رسید.

مسیر سمت راست را که دنبال کنید، شما را به بندر لافت هدایت خواهد کرد. پس از این دوراهی باید حدود 3 کیلومتر در جاده نخلستان رانندگی کنید تا به جاده جنگل های حرا برسید. جاده در سمت چپ جاده نخلستان واقع شده است. مسیر سمت چپ نیز شما را به روستای دهخدا هدایت خواهد کرد. مسیر خود را در جهت راست این روستا که ادامه دهید، به جاده دیگری خواهید رسید که در نهایت شما را به اسکله تفریحی دهخدا خواهد رساند. از آنجا می توانید سوار قایق شده و بازدید خود را از این جنگل های شگفت انگیز آغاز کنید.

جاهای دیدنی نزدیک جنگل حرا قشم که باید بشناسید!

در نزدیکی جنگل های حرا جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که بازدید از هرکدام هوش از سرتان می برد. اشاره به تمامی این جاذبه ها از حوصله این متن خارج است. براین اساس ما تنها به چند نمونه از زیباترین مکان های دیدنی اطراف جنگل اشاره خواهیم کرد.

غار خربس قشم

در 15 کیلومتری قشم یکی از زیباترین و قدیمی ترین غارهای ایران در انتظار شماست. طبق نظر باستان شناسان قدمت این غار به زمان مادها می رسد. این غار دالان های مختلفی دارد که به مرور زمان کشف شده است. افسانه های زیادی در خصوص غار خربس وجود دارد. عده ای آن را معبدی مهری می دانند و عده ای دیگر بر این باورند که این غار به عنوان گورستان زرتشتیان پس از مرگ مورد استفاده قرار می گرفته است.

آنچه که از شواهد برمی آید این است که در طول تاریخ این غار به عنوان پناهگاهی برای فرار از دست دزدان و یورشگران به شمار می رفته است. به نظر می رسد که گذشتگان حفره های درون غار را به منظور پناهگاه و مرتبط کردن قسمت های مختلف غار با یکدیگر پدید آورده اند. چنانچه به بازدید از این اثر تاریخی علاقه مند هستید، می توانید قبل یا بعد بازدید از جنگل های حرا از این بنای تاریخی بازدید کنید.

  • آدرس غار خربس قشم: هرمزگان، ۱۵ کیلومتری جنوب قشم، در قسمت سمت راست جاده‌ قشم به روستای خربس و روستای رمچاه

بیشتر بخوانیم: راهنمای سفر به دره ستارگان قشم

 دره تندیس ‌ها

دره تندیس ‌ها قسمتی از ژئو پارک قشم است که بازدید از آن شما را حیرت زده خواهد کرد. این دره در حدود یازده کیلومتری جنگل حرا در قشم قرار گرفته است و طبق مستندات قدمت آنها به بیش از دو میلیون سال قبل باز میگردد. با فرسایش خاک در این دره طی زمان های طولانی، تندیس هایی جالب و به صورت های مختلف پدید آمده است. این تندیس ها بسیار دیدنی هستند و شباهت زیادی به سر اژدها، خروس، گوسفند و غیره دارند.

ظاهر این تندیس ها آنقدر شگفت انگیز و زیبا هستند که باور اینکه انسان در به وجود آمدن آنها دخالتی نداشته است، دشوار است. در این دره اقامتگاهی وجود ندارد. البته برخی از طبیعت گردهای ماهر و باتجربه شب را در این مکان کمپ می کنند. در اطراف این دره اقامتگاه های مختلفی از جمله اقامتگاه بوم گردی علیشاهی، درشه، پرویز و غیره برای اسکان گردشگران درنظر گرفته شده است.

  • آدرس دره تندیس ‌ها: استان هرمزگان، جزیره قشم، 24 کیلومتری فرودگاه بین المللی کیش، دره تندیس ‌ها

بام قشم

اگر می خواهید جنگل های حرا را از نمایی دیگر تماشا کنید، می توانید به بام قشم بروید. این منطقه در بخش جنوبی جنگل های حرا واقع شده است و قدمتی 150 هزار ساله دارد. به بام قشم که قدم بگذارید، با منظره ای رویایی از جنگل های حرا و سواحل خلیج فارس مواجه خواهید شد. شواهد و اشیا کشف شده در این منطقه گویای آن است که روزی انسان های اولیه در این مکان زیست می کرده اند. اگر به دنبال مکانی بکر با نمایی شگفت انگیز و به دور از همهمه شهر هستید، به بام قشم بروید و از تماشای مناظر اطراف لذت ببرید. از اقامتگاه های بوم گردی در اطراف بام قشم می توان به اقامتگاه پسر ناخدا امینی، باغ آیین های زینت، باغ هنر و غیره اشاره کرد.

  • آدرس بام قشم: استان هرمزگان، جزیره قشم، حد فاصل شمال و جنوب جزیره، نزدیکی روستای سلخ

جاذبه های طبیعی قشم

وقتی سوار بر قایق بر آب های نیلگون خلیج فارس پیش می روید و وارد محدوده جنگل های حرا می شوید، از زیبایی این طبیعت بکر شگفت زده خواهید شد. این منطقه مملو از جاذبه های طبیعی ارزشمندی است که هرکدام از آنها در نوع خود کم نظیر است. در ادامه به چند نمونه از مهمترین جاذبه های طبیعی این منطقه اشاره خواهیم کرد.

قایق ‌سواری در حوالی جنگل‌ های ارزشمند حرا

یکی از تفریحاتی که گردشگران به منظور گشت و گذار در منطقه و تماشای جنگل های وسیع حرا می توانند تجربه کنند، قایق سواری است. قایقرانان محلی که به خوبی با قسمت های مختلف منطقه آشنا هستند، گردشگران را به قسمت های دیدنی و جذاب جنگل های حرا می برند. در چنین حالتی هم لذت قایق سواری در منطقه ای بکر و دیدنی را تجربه می کنید و هم از جنگل های دیدنی حرا بازدید خواهید کرد.

پرنده های مهاجر و بومی

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی جنگل حرا، بازدید از پرندگان مختلف محلی و مهاجری است که در آن منطقه وجود دارند. به دلیل آب و هوا و موقعیت گرمسیر آن منطقه، پرندگان مهاجر زیادی به این جنگل کوچ می کنند. این پرندگان معمولا در فصول سرد سال به جنگل های مانگرو سفر می کنند. چنانچه علاقه مند به تماشای گروه پرندگان مهاجر هستید، پیشنهاد می کنیم در فصل پاییز و زمستان از این منطقه دیدن کنید. انواع پرندگان آبزی و مهاجر همچون لک لک، مرغ گلخوار، مرغ ماهی خوار، مرغ دریایی و غیره در این جنگل ها حضور دارند.

پوشش گیاهی منحصر به فرد

جنگل‌های حرا طبیعت سبز و شگفت انگیزی را در خود جای داده اند. پوشش گیاهی این منطقه ریشه در آب دارند و تاثیر بسزایی در شیرین کردن آب های شور ایفا می کنند. گونه گیاهی غالب در این منطقه گیاهان حرا و چندل است. علاوه بر این پوشش گیاهی جنگل های مانگرو نقش موثری را در اکسیژن رسانی و تصفیه هوای منطقه ایفا می کنند.

پوشش گیاهی این منطقه کاملا منحصر به فرد است. درحقیقت دلیل اصلی بازدید گردشگران از این جنگل ها، پوشش گیاهی و درختانی هستند که در هنگام جزر از آب بیرون آمده و هنگام مد مجدد به زیر آب فرو می روند.

جنگل های حرا نگین سبز قشم

در این مقاله در رابطه با جنگل حرا و جاذبه های دیدنی آن با شما صحبت کردیم. برای بازدید از حرا در اسرع وقت نسبت به رزرو بلیط قشم از هف هشتاد اقدام کرده و سفری متفاوت را به جنوب ایران تجربه کنید. چنانچه تجربه سفر به قشم و بازدید از جنگل های حرا را ندارید، می توانید با تور به این منطقه سفر کنید. نگرانی بابت رزرو تور باکیفیت را فراموش کنید! در این مرحله نیز می توانید روی کمک هف هشتاد حساب کنید.

در محدوده جنگل های حرا رستوران ها و اقامتگاه های متعددی برای اسکان گردشگران در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال می توان به اقامتگاه بوم گردی شریفی واقع در روستای هفت رنگو یا اقامتگاه بوم گردی و رستوران ناخدا امینی واقع در روستای طبل اشاره کرد. البته اغلب گردشگرانی که از جنگل های مانگرو دیدن می کنند در هتل های جزیره قشم ساکن هستند. هف هشتاد در زمینه رزرو هتل و اقامتگاه نیز شما را همراهی می کند؛ با خیال راحت صفر تا صد سفر خود را به هف هشتاد بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا