راهنمای سفر به جنگل حرا قشم

یکی از خاص ترین و زیباترین جاذبه های دیدنی قشم که در کمتر جایی می توانید نظیرش را پیدا کنید، جنگل حرا است. این جنگل های انبوه در وسعتی بالغ بر 85 هزار هکتار منظره ای خاص و شگفت انگیز را به نمایش گذاشته اند. گیاهان چندل و حرا جزو گونه مانگروها هستند و در این جنگل به وفور یافت می شوند. این مسئله سبب شده تا از این منطقه به عنوان جنگل مانگرو نیز یاد شود. چنانچه به دنبال فرصتی برای بازدید از این طبیعت بکر و زیبا هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

جنگل حرا قشم کجاست؟

جنگل 2400 هکتاری حرا قشم در شمال غربی این جزیره و در استان هرمزگان واقع شده است. این زیستگاه طبیعی محل زندگی طیف گسترده ای از حیوانات و آبزیان است؛ علاوه بر قشم این جنگل ها در 7 منطقه حفاظت شده دیگر و در کرانه دریای عمان و خلیج فارس نیز گسترش یافته اند.

آب و هوای جنگل حرا قشم

قشم یکی از شهرهای جنوبی ایران است و به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص عموما دارای آب و هوایی گرم و شرجی است. اوج گرمای این منطقه در اواسط بهار آغاز شده و تا اوایل پاییز ادامه پیدا می کند.

اندک زمانی پس از آغاز پاییز هوای منطقه و جنگل حرا به نسبت سردتر می شود. به طور کلی آب و هوای منطقه از اواسط پاییز تا اردیبهشت ماه خنک و مطبوع است.

مسیر دسترسی به جنگل حرا قشم

مسیر دسترسی به جنگل حرا قشم
مسیر دسترسی به جنگل حرا قشم

برای این که از مرکز جزیره به یکی از اسکله ها یا بنادر نزدیک به جنگل حرا برسید باید به سمت شمال غرب حرکت کنید. پس از رسیدن به تأسیسات گاز کورزین به سمت چپ پیچیده و مسیر را تا رسیدن به شهرک کورزین ادامه دهید. در امتداد این مسیر جنگل ها قرار گرفته اند. در ادامه راه با استفاده از تابلوهای راهنما به سمت یک بندر یا اسکله حرکت کنید.

یکی از انتخاب ها می تواند اسکله طبل باشد. دسترسی به آن پس از ورود به شهر طبل و با ورود به جاده مخصوص اسکله شهر ممکن است.

توجه داشته باشید گر این مسیر تنها یکی از راه های پیش رو است. بسته به مبدأ، راه های رسیدن به مقصد نیز متفاوت خواهند بود.

دسترسی به جنگل بدون عبور از مسیر آبی امکان پذیر نیست. برای رسیدن به این منطقه ابتدا باید به اسکله سهیلی، بندر لافت یا روستای طبل بروید. در نهایت پس از انتخاب مبدا، باید قایق مناسبی را پیدا کنید. سکان دار قایقی که جا به جایی شما را بر عهده می گیرد بر مسیر تسلط کامل دارد؛ در نهایت بازدیدکنندگان در کمتر از چند دقیقه به مقصد می رسند.

فاصله قشم تا جنگل حرا

جنگل حرا قشم فاصله چندانی با این جزیره نداشته و تقریبا در مجاورت آن واقع شده است. مرکز شهر تنها ۳۰ کیلومتر با این جاذبه گردشگری فاصله دارد.

درختان و گیاهان جنگل حرا قشم

بخش عمده ای از درختان این جنگل را حرا تشکیل می دهد. این درختان می توانند در آب شور رشد کنند؛ بدین صورت که با استفاده از تنه خود نمک آب دریا را جذب کرده و آن را به آب شیرین تبدیل می کنند. حرا اکوسیستم غنی ای ایجاد می کند که به انواع جانداران، نظیر ماهی ها و پرندگان فرصت زیست در آن منطقه خاص را می دهد. از طرفی چوب آن نیز خاصیت دارویی داشته و برگ آن به عنوان غذای دام استفاده می شود.

جالب است بدانید که این درخت ها بومی هند هستد و اولین بار یک ایرانی پس از سفر به این کشور آنها را به ایران آورد.

یکی دیگر از گیاهانی که در این جنگل ها می روید چندل است. از چوب باکیفیت و مقاوم این درخت برای ایجاد پوشش عایق در برابر رطوبت در سازه های مختلف استفاده می کنند. همچنین امکان استفاده از آن برای ساخت انواع لنچ، قایق و کشتی وجود دارد.

جنگل حرا در شب

امکان بازدید از جنگل های حرا در طول شب نیز وجود دارد؛ اما به طور معمول پس از ساعت ۸ شب بخش زیادی از جنگل به زیر آب رفته و قابل مشاهده نیست. از طرفی تاریکی هوا اجازه نمی دهد که بدون تجهیزات لازم بیشتر از شعاع چند متری قایق را مشاهده کنید.

در کل بازدید از این منطقه در طول شب چندان رایج نیست؛ اما در فصول گرما چنین انتخابی می تواند هوشمندانه باشد. زیرا هوا، به خصوص در فصل تابستان، بسیار گرم می شود و ممکن است تحمل دما در طول روز برای همه آسان نباشد.

هزینه و بهترین زمان بازدید از جنگل حرا قشم

برای بازدید از جنگل حرا نیازی به خرید بلیط نیست. با این حال باید برای اجاره قایق مبلغی پرداخت کنید. بر اساس نوع قایق، زمان و فصل بازدید و تعداد نفرات قایق رانان هزینه های متغیری دریافت می کنند. برای کسب اطلاع از آخرین قیمت ها باید به صورت حضوری به یکی از بنادر یا اسکله هایی که پیش تر نام بردیم مراجعه کرده و با قایق رانان صحبت کنید.

در فصول پاییز، زمستان و تا اواسط بهار دمای هوا در قشم و جنگل حرا مطلوب است. البته به دلیل همین آب و هوای خوب ازدحام گردشگران در جزیره زیاد می شود. اگر می خواهید در خلوت ترین زمان ممکن به قشم سفر کنید تابستان بهترین فصل به حساب می آید. البته در تابستان دمای هوا در این منطقه به شدت بالا رفته (میانگین ۳۵ درجه سانتی گراد) و به ناچار باید بسیاری از بازدیدها را در طول شب انجام دهید.

هزینه و بهترین زمان بازدید از جنگل حرا قشم
بهترین زمان بازدید از جنگل حرا قشم

بیشتر بخوانیم: راهنمای بهترین زمان سفر به قشم 

ساعت بازدید از جنگل حرا قشم

از آنجایی که در طول شب بخشی از درخت ها به دلیل مد زیر آب می روند مشاهده و بازدید از آنها امکان پذیر نیست. به همین دلیل ساعت بازدید از این جنگل ها را به طور معمول بازه زمانی ۷ صبح تا ۸ شب در نظر می گیرند.

به هر حال بسته به خواست بازدید کنندگان و در صورت هماهنگی با یک قایق ران می توان در هر ساعتی از شبانه روز برای بازدید به این منطقه مراجعه کرد.

جاهای دیدنی و اقامتگاه های نزدیک به جنگل حرا قشم

در نزدیکی جنگل های حرا و در جزیره قشم چندین مکان دیدنی جذاب وجود دارد. زیبایی و منحصر به فرد بودن این جاذبه ها در کنار یکدیگر باعث شده اند که قشم به جزیره عجایب هفتگانه شهرت پیدا کند. در ادامه چندی از مطرح ترین آنها را معرفی می کنیم:

  • دره ستارگان: دره ستارگان از سنگ هایی طبیعی تشکیل شده که با ظاهر منحصر به فرد خود منظره ای بسیار خیره کننده ایجاد کرده اند. این سنگ ها در اثر فرسایشی چند میلیون ساله اشکال زیبا و خاصی دارند. بازدید از دره ستارگان در طول روز اجازه می دهد که از زیبایی سنگ ها لذت ببرید. در طول شب نیز می توان از زیبایی آسمان و آرامش دره بهره برد.
  • تنگه چاهکوه: این تنگه در فاصله چند کیلومتری از مرکز جزیره و در سواحل شمالی آن قرار گرفته است. تنگه چاهکوه در اثر فرسایشی چند میلیون ساله به وجود آمده و پدیده طبیعی بسیار جذابی است.
  • جزایر ناز: جزایر ناز در شرق قشم قرار گرفته اند و با سواحل صخره ای و خاص خود شناخته می شوند.
جاهای دیدنیاطراف جنگل حرا قشم
جاهای دیدنی نزدیک به جنگل حرا قشم

در ادامه چندی از نزدیک ترین و بهترین اقامتگاه های نزدیک به جنگل های حرا نام برده شده اند:

  • اقامتگاه بومگردی ناخدا امینی
  • اقامتگاه بومگردی مدالی
  • هتل آرتا

نکات مهم بازدید از جنگل حرا قشم

درخت های حرا زیست بومی غنی و ارزشمند را در جزیره قشم ایجاد کرده اند و محافظت و تعامل صحیح با آنها بسیار مهم است.

در زمان بازدید به هیچ عنوان زباله، به خصوص از نوع پلاستیکی را در محیط و دریا رها نکنید. از آسیب زدن به درختان و جانداران جنگل خودداری کنید.

یکی دیگر از نکات مهم در زمان بازدید بهره مندی از یک راهنمای با تجربه است. در این صورت می توان با اطمینان، تجهیزات لازم و بدون آسیب به طبیعت از جنگل ها دیدن کرد.

جنگل های حرا نگین سبز قشم

جنگل حرا قشم در شمال غربی جزیره قرار گرفته و دسترسی به آن تنها با استفاده از قایق ممکن است. می توان از طریق اسکله ها و بنادر منطقه قایقی برای بازدید اجاره کرد.

برای بازدید از حرا در اسرع وقت نسبت به رزرو بلیط قشم از هف هشتاد اقدام کرده و سفری متفاوت را به جنوب ایران تجربه کنید. چنانچه تجربه سفر به قشم و بازدید از جنگل های حرا را ندارید، می توانید با تور به این منطقه سفر کنید. نگرانی بابت رزرو تور باکیفیت را فراموش کنید! در این مرحله نیز می توانید روی کمک هف هشتاد حساب کنید.

در فصول پاییز و زمستان هوای جزیره در مطلوب ترین حالت ممکن قرار دارد. تا اواسط بهار نیز دما چندان افزایش نمی یابد؛ اما در فصل تابستان دما تا حد قابل توجهی بالا می رود؛ به همین دلیل جزیره خلوت شده و گردشگران نسبتا کمی به آن سفر می کنند.

در محدوده جنگل های حرا رستوران ها و اقامتگاه های متعددی برای اسکان گردشگران در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال می توان به اقامتگاه بوم گردی شریفی واقع در روستای هفت رنگو یا اقامتگاه بوم گردی و رستوران ناخدا امینی واقع در روستای طبل اشاره کرد. البته اغلب گردشگرانی که از جنگل های مانگرو دیدن می کنند در هتل های جزیره قشم ساکن هستند. هف هشتاد در زمینه رزرو هتل و اقامتگاه نیز شما را همراهی می کند؛ با خیال راحت صفر تا صد سفر خود را به هف هشتاد بسپارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا