معرفی باغ ارم یا نارنجستان قوام شیراز

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین و دیدنی ترین باغ های تاریخی این شهر است که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از آن دیدن می کنند. خانه قوام در دوره قاجاریه در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد. در آن زمان خاندان قوام از رجال سیاسی شیراز بودند و خانه قوام محل سکونت خاندان قوام و دفتر اداره آن ها بود. از آنجایی که این باغ درختان نارنج فراوان دارد، مردم آن را نارنجستان یا باغ نارنج نیز می نامند. امروزه موزه نارنجستان برای بازدید عموم باز است و یکی از جاذبه های اصلی شیراز است که میزبان بسیاری از گردشگران است که به ایران سفر می کنند. در این مقاله قصد داریم در خصوص این باغ کهن به طور مفصل با شما صحبت کنیم. پیشنهاد میکنیم قبل خرید بلیط و هتل این مقاله را مطالعه کنید.

معرفی باغ ارم شیراز

در گوشه ای از شمال غربی شهر شیراز باغی زیبا به چشم می خورد. نام این باغ ارم شیراز است که در فاصله کمی از کوه های شمالی شیراز (باباکوهی) قرار دارد. در سمت جنوب آن رودخانه خشک شیراز قرار دارد که از شرق به غرب می گذرد. تاریخ دقیق احداث اولیه این مجموعه به شکل دقیق مشخص نیست؛ اما طبق شواهد موجود، می توان زمان حدودی احداث آن را به زمان سلجوقیان و آل اینجو نسبت داد.

باغ نارنجستان نمونه ای عالی از باغ های ایرانی باشکوه ایران است. باغ های ایرانی عموماً به شکل مستطیل شکل متشکل از چهار ربع پر درخت و گل، نهرها و مسیرها، حوض ها و فواره ها، کوشک مرکزی و دیوارهای اطراف باغ هستند. باغ نارنجستان همانند باغ های ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو مانند باغ ارم شیراز، باغ شازده کرمان و باغ دولت آباد یزد، بنای چشم نوازی را در دل باغ رو به حوض سنگی و چند فواره در خود جای داده است. احاطه شده توسط نخل خرما و درختان نارنج ترش که در مجموع فضای دلپذیری را ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانیم: راهنمای بازدید از تخت جمشید شیراز

تفریحات باغ ارم

باغ ارم، جایی است که تاریخ، فرهنگ و طبیعت به هم می رسند تا تجربه ی شگفت انگیزی را برای بازدیدکننده به ارمغان بیاورند.

  1. لباس های سنتی: در این باغ، شما می توانید از فضای تاریخی و فرهنگی آن بهره مند شوید. اینجا فرصتی فراهم می کند تا با پوشیدن لباس های سنتی، به گذشته سفر کرده و با میراث فرهنگی ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این، این تجربه امکان گرفتن عکس های خاطره انگیز نیز را فراهم می کند.
  2. فضای بهشتی: باغ ارم با تلفیق تاریخ و طبیعت، فضایی بهشتی و زیبا را برای شما به وجود می آورد. با قدم زدن در این باغ، هر گامی شما را به سوی یک زاویه ی خاص و دیدنی می کشاند.
  3. غرفه های محصولات فرهنگی: در باغ ارم، غرفه هایی وجود دارند که محصولات فرهنگی، صنایع دستی و سوغاتی های متنوعی را عرضه می کنند. این فروشگاه ها تجربه ی جذابی از خرید با محصولات محلی را به شما هدیه می دهند.
  4. تجربیات خوشمزه: اگر از پیاده روی طولانی لذت می برید، می توانید از خوراکی های خوشمزه ای که در این باغ ارائه می شوند، لذت ببرید. به خصوص، فالوده شیرازی که در اینجا ارائه می شود، تجربه ی بی نظیری از مزه های سنتی ایرانی را به شما معرفی می کند.
خرید بلیط بلیط هواپیما تهران شیراز خرید بلیط هواپیما شیراز تهران خرید بلیط قطار شیراز تهران

دیدنی های باغ ارم شیراز

وارد باغ ارم که میشود، با گذر از مسیری که دو طرف آن مملو از درختان نارنج و سروهای سر به فلک کشیده است، به عمارت اصلی می رسید. سراسر این عمارت یادآور اصالت، هنر و نبوغ معماری و طراحی ایرانی است. عمارت اصلی شامل دو طبقه است. از همان بدو ورود به عمارت محو معماری، گچ بری، آیینه کاری و نقاشی های سقف و دیوارها خواهید شد. هنر از گوشه گوشه این عمارت خودنمایی می کند. شاه نشین، تالار آینه و ایوان واقع شده در طبقه دوم، معماری به شدت خیره کننده و زیبایی دارد.

در قسمت زیر زمین باغ ارم شیراز، تالار حوضخانه زیبایی وجود دارد که در زمان گذشته در فصل تابستان برای دوری از گرما و استراحت به آنجا می رفته اند. در دو طرف تالار اصلی حوضخانه راهروهایی وجود دارد و در انتهای هر راهرو پلکانی برای رفتن به طبقه بالا تعبیه شده است.

سمت چپ عمارت اصلی ساختمانی وجود دارد که در گذشته به عنوان قهوه خانه از آن استفاده می کردند و امروز به شربت خانه تبدیل شده است. گردشگران می توانند سوغات و عرقیجات اصیل شیراز را از این قسمت خریداری کنند.

بیشتر بخوانیم: باغ عفیف آباد شیراز یا باغ گلشن شیراز کجاست؟

در مجموعه باغ ارم چندین ساختمان دیگر نیز وجود دارد. ساختمانی به عنوان خانه عرقی ها در این باغ وجود دارد که در گذشته به عرق گیری اختصاص داشته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در نزدیکی این عمارت حمامی به نام حمام گچینه وجود دارد که به وسیله تونلی به نارنجستان راه پیدا می کند. متاسفانه بازدید از تونل و حمام گچینه برای عموم مردم و بدون هماهنگی امکان پذیر نیست.

در قسمت ضلع شمالی زیر زمین ساختمان اصلی، بخشی را به عنوان موزه نارنجستان در نظر گرفته اند. در این موزه می توانید بسیاری از اشیا قدیمی مربوط به آن زمان همچون سکه ها، ظروف، و غیره را تماشا کنید؛ همچنین در این موزه نمونه هایی از بهترین و قیمتی ترین سنگ های ایران و جهان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده شده است.

علت نام گذاری باغ ارم یا نارنجستان قوام چیست؟

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا به باغ ارم، نارنجستان قوام گفته می شود. در ابتدا باید بگوییم، به دلیل وجود درختان نارنج گسترده در این باغ، به آن نارنجستان گفته می شود.

در دوران قاجار، باغ ارم مدتی اقامتگاه حاکم شیراز بود. حاکم وقت آن زمان خاندان قوام بودند که طی چند نسل اقدام به ساخت عمارتی زیبا در میان این باغ کردند. احداث این عمارت توسط خاندان قوام سبب شد تا این باغ با نام نارنجستان قوام در بین مردم مشهور شود.

باغ ارم شیراز
نارنجستان قوام شیراز

باغ ارم شیراز کجاست؟|مسیر نارنجستان

باغ ارم شیراز در محله بالاکفت و در سمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد. چنانچه قصد بازدید از این نارنجستان را دارید، می توانید با استفاده از خودرو شخصی، مترو، تاکسی و اتوبوس خود را به این باغ زیبا برسانید. در ادامه در خصوص طی کردن مسیر باغ با استفاده از وسایل نقلیه مختلف صحبت خواهیم کرد.

مسیر باغ ارم با خودرو شخصی

ساده ترین و بهترین راه برای رسیدن به نارنجستان شیراز، استفاده از خودرو شخصی و تاکسی است. اگر با خودرو شخصی به شیراز سفر کرده اید، برای پیدا کردن مسیر نارنجستان، کافی است از چهارراه نمازی در طول خیابان لطفعلی خان زند به سمت شرق حرکت کنید.

طی همین مسیر شما به مسجد نصیرالملک شیراز خواهید رسید که با حرکت به سمت چپ باغ نارنجستان در برابر شما ظاهر می شود. از آنجا که مسجد نصیرالملک نیز در نزدیکی این باغ قرار گرفته است، شما می توانید با برنامه ریزی از هر دو این جاذبه های دیدنی بازدید کنید.

بیشتر بخوانیم: معرفی جاهای دیدنی شیراز

مسیر باغ ارم با اتوبوس

راه دیگری که می توانید به نارنجستان قوام برسید، استفاده از اتوبوس است. چنانچه قصد دارید این مسیر را با اتوبوس طی کنید، لازم است در هر نقطه از شهر که هستید، خود را با خط اتوبوس مورد نظر به پایانه ولیعصر برسانید. از پایانه ولیعصر تا باغ ارم لازم است حدود 10 الی 15 دقیقه پیاده روی کنید.

مسیر باغ ارم با مترو

علاوه بر اتوبوس، شما می توانید برای رفتن به باغ قوام از مترو استفاده کنید. بازهم نزدیکترین ایستگاه به باغ ارم، ایستگاه ولیعصر است. اگر در این ایستگاه پیاده شوید، پس از یک کیلومتر پیاده روی به باغ ارم خواهید رسید.

هزینه بلیط نارنجستان قوام چقدر است؟

هزینه بلیط برای ورود و بازدید از باغ ارم در زمان نگارش این مقاله برای گردشگران داخلی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است. معمولا ساعت بازدید از باغ ارم، همه روزه از 8 صبح تا 8 شب به جز مناسبت های خاص مانند تاسوعا و عاشورا، رحلت امام خمینی و شهادت امام علی و امام صادق(ع) امکان پذیر است.

جاهای دیدنی اطراف باغ نارنجستان شیراز

نکته جالب در خصوص نارنجستان قوام این است که این مکان در مجاورت مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز قرار گرفته است. از جمله این جاذبه ها می توان به باغ جهان نما، بازار، مسجد و حمام وکیل و مسجد نصیر الملک اشاره کرد؛ علاوه بر این ساختمان های تاریخی و دیدنی متعددی نیز در نزدیکی این نارنجستان واقع شده است که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

 با این وجود شما می توانید ضمن بازدید از نارنجستان، با یک برنامه ریزی اصولی به بازدید از سایر جاذبه های گردشگری نیز بپردازید. در چنین شرایطی لازم به طی کردن مسیر در ترافیک و شلوغی شهر نخواهید داشت و می توانید با یک تیر چند نشان بزنید.

 هتل تان را در نزدیکی باغ ارم رزرو کنید!

اگر شما نیز بعد از خواندن این مقاله برای سفر به شیراز و بازدید از این باغ محصور کننده وسوسه شدید، می توانید همین حالا برای رزرو بلیط سفر و هتل تان از هف هشتاد اقدام کنید.

از جمله هتل های نزدیک باغ ارم شیراز می توان به هتل های آریوبرزن، ستارگان، هما، پارسیان، کریم خان، جام جم، رویال، پارس، اطلس و غیره اشاره کرد. شما می توانید بسته به سلیقه و میزان بودجه ای که در نظر دارید، نسبت به رزرو هتل مورد نظرتان از هف هشتاد اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا