مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی شیراز

مسجد نصیرالملک یکی از زیباترین مساجد ایران واقع در شهر شیراز است. این مسجد در زمان قاجار به توصیه حاج حسن علی خان و توسط بهترین معماران ایرانی بنا گشت. به ندرت می توان گردشگری را یافت که هنگام سفر به شیراز از این مسجد زیبا دیدن نکند. معماری و هنرهای به کار رفته در این بنا بسیار ظریف و استادانه انجام شده و سبب شهرت جهانی آن شده است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با جنبه های زیبایی شناختی این بنا با شما صحبت کنیم. اگر قصد سفر به شیراز در آینده ای نزدیک را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با معماری مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد صورتی شیراز یکی از شاهکارهای معماری ایران در دوره قاجاریه به حساب می آید. بهترین هنرمندان و معماران ایرانی در تلاشی 12 ساله این مسجد را با زیبایی تمام بنا نهادند. این مسجد از بخش های مختلفی نظیر حیاط، طاق مروارید، ایوان شمالی و جنوبی، شبستان شرقی، شبستان غربی، گاو چاه و غیره تشکیل شده است. در گوشه گوشه مسجد نصیر می توانید نبوغ معماری و هنر سازندگان آن را مشاهده کنید. در ادامه معماری این مسجد را براساس فاکتورهای مختلف بررسی می کنیم.

معماری مسجد نصیرالملک شیراز
معماری مسجد نصیرالملک شیراز

بیشتر بخوانیم: معرفی باغ ارم یا نارنجستان قوام شیراز

کاشی کاری های نفیس

 یکی از مهمترین نکاتی که باعث شهرت جهانی این مسجد شده، کاشی کاری های رنگارنگ و نفیس آن است. کاشی کاری های این مسجد چنان هنرمندانه انجام شده که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. نمای داخلی شبستان ها و نمای خارجی این مسجد در صحن و ایوان ها توسط کاشی های اصیل هفت رنگ در طرح های اسلیمی و ختایی تزیین شده است. کاشی کاری های هنرمندانه مسجد، نقش مهمی در نورپردازی مسجد ایفا می کند؛ به طوری که انعکاس نور به صورت رنگارنگ با غلبه رنگ صورتی نمایش داده می شود. نور پردازی مسجد صحنه ای محسور کننده را در برابر دیدگان افراد قرار می دهد.

کاشی کاری های مسجد نصیرالملک شیراز
کاشی کاری های مسجد نصیرالملک شیراز

شیشه های رنگی

شیشه های رنگی به کار رفته در این مسجد به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز و آبی هستند. انعکاس نور خورشید در این شیشه ها نورپردازی فوق العاده ای را در شبستان مسجد ایجاد می کند. این فضای فوق العاده را می توانید صبح ها در شبستان غربی مسجد مشاهده کنید. شبستان غربی به عروس مسجد نصیر مشهور است.

تناسبات و ابعاد

 در مسجد نصیر تناسبات معماری به خوبی رعایت شده است. رعایت تناسبات و ابعاد به صورت استاندارد سبب شده تا این بنا در زمره آثار شاخص معماری به شمار رود. ارتفاع بلند شبستان، قطر زیاد گنبد و وسعت حیاط، قرار گیری شبستان ها وغیره نقش مهمی در نظم بصری و زیبایی بنا دارند. همچنین استفاده از قوس ها و طاق ها در معماری این مسجد، ظرافت و دلنشینی فضای آن را دوچندان کرده است.

تزئینات

در قسمت های قبل به نقش کاشی کاری ها و شیشه های رنگی در زیبایی این مسجد اشاره کردیم. علاوه بر این موارد، استفاده از تزئینات دیگری همچون گچبری ها و مقرنس کاری ها نشان دهنده اوج نبوغ، ذوق و هنر سازندگان آن است. قرار گیری تمامی این عناصر در کنار یکدیگر فضای مسجد را منحصر به فرد کرده است. تلاقی هنر و معنویت در این بنا در اوج خود قرار دارد و همین مسئله دل کندن از آن را مشکل می کند.

بیشتر بخوانیم: آرامگاه حافظ در شیراز کجاست؟

مسجد نصیرالملک در شب چگونه است؟

با وجود اینکه بهترین زمان بازدید از مسجد نصیر صبح ها و در ساعات آغازین طلوع آفتاب است اما این مسجد در شب نیز زیبایی خاص خود را دارد. نورپردازی ملایم در شب ها جلوه ای خاص و منحصر به فردی به این بنا می بخشد. انعکاس نور در کاشی ها و شیشه های رنگی محوطه، فضایی شگفت انگیز و عرفانی را به مسجد می بخشد. همچنین، گنبد و مناره های نورانی مسجد نصیر در شب جلوه ای زیبا و چشم نواز پیدا می کند.

 علاوه بر این، سکوت و آرامش فضای مسجد بعد از غروب آفتاب فرصتی مناسب برای تفکر و عبادت را فراهم می کند. با توجه به این موارد می توان گفت که بازدید از مسجد نصیر در هنگام شب تجربه متفاوتی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد. نکته مهم اینکه در هنگام شب محدودیت هایی برای بازدیدکنندگان درنظر گرفته می شود. از جمله این محدودیت ها می توان به بسته بودن موزه و برخی دیگر از قسمت های دیدنی این مسجد اشاره کرد.

اگر پس از بازدید از مسجد نصیرالملک به دنبال رستورانی برای صرف شام بودید، می توانید به نزدیکترین رستوران های اطراف نظیر رستوران خانه سنتی پرهامی، رستوران زرنگار، سفره خانه سنتی کته ماس و غیره در چند قدمی مسجد بروید و انواع غذاهای ایرانی و محلی را نوش جان کنید.

مسجد نصیرالملک در شب
مسجد نصیرالملک در شب

بهترین زمان بازدید از مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک در هر زمانی از روز زیبایی چشمگیری دارد اما اگر به دنبال عکاسی یا دیدن نقش و نگار شیشه های رنگی در شبستان هستید، بهتر است در ساعت 8 تا 10 صبح از این مسجد دیدن کنید. البته در فصل زمستان به دلیل طلوع دیرتر خورشید، لازم است کمی دیرتر به این مکان بروید. در این فاصله زمانی نور خورشید از شیشه های رنگی شبستان عبور می کند و طرح و نقشی مسحور کننده را بر کف شبستان ایجاد می کند.

 علاوه بر این، در زمان صبح مسجد خلوت تر بوده و بازدیدکنندگان می توانند با راحتی بیشتری از این مکان عکاسی کنند. بهترین فصل برای بازدید از این مسجد پاییز و زمستان است. در این دو فصل تابش خورشید به صورت مایل بوده و صحنه زیباتری از رقص نورها را در شبستان ایجاد می کند.

چرا به مسجد نصیرالملک مسجد صورتی میگویند؟

استفاده گسترده از کاشی های صورتی رنگ در تزئینات مسجد نصیر، سبب شده تا این مسجد به مسجد صورتی مشهور شود. کاشی های صورتی رنگ در بخش های گسترده ای از مسجد نظیر محراب، مناره ها، شبستان، گنبد و غیره به کار رفته است. تلالو نور خورشید بر این کاشی ها جلوه ای صورتی و رنگارنگ به فضا می دهد. شیشه های رنگی مسجد نصیر در نور آفتاب طرح و نقشی زیبا و رنگارنگ را به درون مسجد متبلور می کند. گویی نمازگزاران به جای فرش بر رنگین کمانی از نور نماز می خوانند.

اگر علاقه مند اقامت در نزدیکی مسجد صورتی شیراز هستید، می توانید پیش از سفر خود به شیراز، هتل موردنظر خود را از طریق هف هشتاد رزرو کنید. از جمله اقامتگاه های نزدیک به مسجد نصیر می توان به هتل شیرازیس، هتل کاخ شیراز، هتل آپارتمان هدیش، هتل پارس و غیره اشاره کرد.

بیشتر بخوانیم: تاریخچه شاهچراغ شیراز

بازدید از مسجد صورتی شیراز با تور مسافرتی!

در این مقاله در رابطه با زیبایی های مسجد نصیرالملک از ابعاد مختلف با شما صحبت کردیم. این مسجد در قسمت جنوبی خیابان لطفعلی خان شیراز واقع شده است. بازدید از این مکان شما را با معماری و هنر ایرانی در دوره قاجار به خوبی آشنا می کند. چنانچه قصد سفر به شیراز را دارید، پیشنهاد می کنیم بازدید از مسجد نصیر را در برنامه خود قرار دهید. معمولا تمامی تورهای مسافرتی برنامه بازدید از این بنا را برای گردشگران درنظر می گیرند. اگر برای اولین بار است که به شیراز سفر می کنید، پیشنهاد ما این است که سفر خود را با تورهای مسافرتی انجام دهید. شما می توانید تور سفر خود را به راحتی از هف هشتاد رزرو کنید. چنانچه در این زمینه با ابهام و یا سوالی مواجه شدید، کارشناسان مجموعه اماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا