بررسی عوامل موثر در قیمت گذاری بلیط قطار

بسیاری از افراد لذت می برند که صدای حرکت قطار را بر روی ریل ها بشنوند و از سفر با این وسیله عمومی لذت می برند.اما نوسان قیمت بلیط ذهن بسیاری از مسافران را به خود درگیر می کند. قیمت گذاری بلیط قطار بر اساس متغیرهای مختلفی صورت می گیرد. اطلاعاتی درباره این موارد می توانند به مسافران کمک زیادی کنند وقتی که قصد خرید یا رزرو بلیط دارند. ازجمله موارد موثر بر قیمت بلیط قطار، می توان به فاصله مبدا تا مقصد، نوع قطار، کیفیت خدمات و میزان پوشش های بیمه ای و زمان سفر اشاره کرد. مسافران در زمان رزرو بلیط لازم است کلیه این موارد را درنظر داشته باشند. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما عزیزان به توضیحات بیشتری درخصوص این موارد خواهیم پرداخت.

قیمت بلیط قطار به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت بلیط قطار در واقع به عواملی مثل انتخاب کیفیت قطار، زمان مناسب برای سفر و بیمه و سایر خدمات قطار بستگی دارد. قطارها و شرکت های ریلی مختلف از نظر کیفیت خدمات، نوع قطار و پوشش های بیمه ای با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. مسافرانی که می خواهند سفری ارزان و اقتصادی را تجربه کنند به سراغ رزرو بلیط قطارهایی می روند که ارائه خدمات در سطح متوسطی است. همچنین این افراد سعی می کنند در زمان هایی خارج از تعطیلات و مناسبت ها با قطار سفر کنند.

در مقابل افرادی دیگری علاقه مند به سفری لاکچری با قطار هستند، معمولا به سراغ رزرو بلیط قطارهای 5 ستاره می روند. این قطارها کاملا مدرن بوده و در هنگام سفر خدمات رفاهی متعددی به مسافران عرضه می شود. در ادامه برای آشنایی بهتر شما عزیزان به فاکتورهای موثر در قیمت بلیط قطار اشاره خواهیم کرد:

کیفیت قطار

یکی از عوامل مهمی که بر روی قیمت گذاری بلیط قطار تاثیر مستقیمی دارد، کیفیت قطار است. قطارهای شرکت های مختلف ریلی از کیفیت ساخت و عمر مفید متفاوتی برخوردار هستند. در حقیقت، گفته می شود که نوع شرکت ریلی انتخاب شده توسط مسافر، یکی از اصلی ترین فاکتورها در تعیین قیمت بلیط به حساب می آید.

 قطارهای مختلف از امکانات متفاوتی برخوردار هستند. به عنوان مثال مسلم است که قیمت بلیط قطاری نوساز، ایمن و مجهز نسبت به بلیط قطاری کارکرده و با تجهیزات معمولی گران تر است. همچنین برخی از قطارها مجهز به رستوران و کافی شاپ، اینترنت، سرویس پذیرایی ویژه و غیره هستند که مسلما بر روی قیمت بلیط آن ها تاثیر گذار خواهد بود.

سفرهای ریلی 🚅

از زمان پیش فروش بلیط قطارها زودتر خبردار شو!

کیفیت غذاهای قطار چطوریه؟

قوانین حمل ماشین با قطار چیست؟

ظرفیت کوپه های قطارها با یکدیگر متفاوت است. البته امروزه اکثر قطارها دارای کوپه هایی 4 نفره هستند؛ اما برخی از قطارها علاوه بر کوپه های 4 نفره، دارای کوپه هایی با ظرفیت 6 نفر نیز هستند. به طور معمول کوپه هایی که ظرفیت کمتری دارند از قیمت بالاتری برخوردار هستند و عموما به صورت خانوادگی رزرو می شوند.

قطارها از نظر نوع و کیفیت به سه دسته ویژه، درجه یک و درجه دو تقسیم می شوند. قطارهای ویژه از بهترین قطارها هستند و خدمات رفاهی و تفریحی ویژه ای را به مسافران خود عرضه می کنند.

از نظر رتبه بندی خدمات پس از قطارهای ویژه به ترتیب قطارهای درجه یک و دو قرار دارند. قیمت گذاری بلیط قطار براساس نوع و کیفیت آن ها متفاوت خواهد بود.

زمان سفر

هرکسی که تا به حال تجربه سفر با قطار و یا هر وسیله نقلیه دیگری را داشته باشد به خوبی می داند که زمان سفر یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تعیین قیمت بلیط درنظر گرفته می شود. این مسئله دقیقا به میزان عرضه و تقاضا مربوط می شود. برای مثال در زمان تعطیلات، عید نوروز و یا مناسبت های خاص که تقاضا برای سفر و رزرو بلیط قطار بیشتر می شود، قیمت آن نیز در مقایسه با زمان های عادی افزایش پیدا می کند.

به جز تعطیلات و زمان های خاص، قیمت بلیط قطارهایی که در روزهای پنجشنبه و جمعه حرکت می کنند نسبت به بلیط های سایر روزهای هفته کمی گران تر است. اهمیت این مسئله به اندازه ای است که در زمان های تعطیلات افراد به سختی می توانند بلیط قطار رزرو کنند. درصورتی که قصد سفر با قطار در زمان تعطیلات را دارید، بهتر است از قبل به فکر رزرو بلیط خود باشید. چرا که زمان یکی از عوامل مهم در قیمت گذاری بلیط قطار است.

بیمه و خدمات قطار

ازجمله موارد دیگری که بر روی قیمت گذاری بلیط قطار تاثیر مستقیمی دارد، بیمه و خدمات قطار است. کلیه مسافران در هنگام خرید بلیط قطار بیمه می شوند. در صورت وقوع حادثه، میزان مشخصی از خسارت طبق قانون بیمه به مسافران پرداخت خواهد شد.

 این بیمه پوشش های مختلفی را برای مسافر در طول سفر با قطار درنظر می گیرد. میزان پوشش بیمه ای برخی از شرکت های ریلی بیشتر از شرکت های رقیب است. مسلما به هر میزان که این پوشش ها گسترده تر شود، بلیط آن قطار نیز با قیمت بالاتری به مسافران عرضه می شود.

سطح و نوع خدماتی که هر قطار به مسافران خود عرضه می کند نیز کاملا متفاوت است. برای مثال برخی از قطارها مجهز به رستوران و کافی شاپ، اینترنت، پذیرایی در چندین وعده مختلف، مانیتور، استفاده از ظروف چینی، سرو دسر و پیش غذا، ارائه ویلچر برای مسافران سالمند و ناتوان، سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری پیشرفته و غیره هستند. این درحالی است که در برخی دیگر از قطارها چنین امکاناتی در این سطح به مسافران عرضه نمی شود؛ بنابراین بر اساس نوع و میزان خدمات ارائه شده به مسافران، قیمت بلیط قطار نیز متفاوت خواهد بود.

تجربه سفری راحت و ارزان با خرید بلیط قطار از هفــ هشتاد

در این مقاله به معرفی فاکتورهای مهم و تعیین کننده قیمت گذاری بلیط قطار پرداختیم. با توجه به موارد گفته شده، شما می توانید بر اساس بودجه ای که در اختیار دارید، قطار موردعلاقه خود را برای سفر انتخاب کنید. سایت هف هشتاد مرجعی مطمئن و با سابقه برای رزرو بلیط قطار به حساب می آید. افراد می توانند به راحتی و به صورت غیرحضوری بلیط سفر خود را رزرو نمایند. امکان سرچ دقیق و مقایسه قیمت بلیط شرکت های ریلی مختلف نیز برای افراد به راحتی امکان پذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا