معرفی خدمات فست ترک و لانج فرودگاهی

با استفاده از خدمات فست ترک، مسافران در کمترین زمان مراحل سوار شدن به هواپیما را بدون ماندن در صف پشت سر می‌گذارند. با رزرو این خدمات می‌توانید سریع و بدون دغدغه از این مراحل عبور کنید؛ بدون اینکه وقت و انرژی شما هدر برود.

لانج فرودگاهی، سالن‌های مجهزی است که در فرودگاه به مسافران ارائه می‌شود تا زمان انتظار خود را در آن بگذرانند و استراحت کنند. زمانی که وارد بخش ترانزیت فرودگاهی می‌شوید، اگر از قبل لانج رزرو کرده باشید می‌توانید در محیطی آرام تا رسیدن زمان پرواز منتظر بمانید.

خدمات فست ترک چیست؟

خدمات فست ترک که به معنای عبور سریع است در راستای تردد راحت و سریع مسافران در فرودگاه‌ها ارائه می‌شود. ازدحام جمعیت در فرودگاه در بعضی مواقع تردد مسافران را با مشکل مواجه می‌کند. مسافران در چنین مواقعی مجبور می‌شوند در صف‌های طولانی پشت گیت بایستند که این کار وقت و انرژی زیادی را تلف می‌کند.

بسیاری از فرودگاه‌ها در دنیا برای رفع مشکل تردد مسافران از سرویس فست ترک استفاده می‌کنند. بعضی فرودگاه‌ها به این خدمات Meet and Greet می‌گویند و مسافران را از لحظه ورود به سالن تا رسیدن زمان پرواز همراهی می‌کنند. این سرویس‌ها در فرودگاه‌های دنیا، متفاوت است و سطح‌های مختلفی دارد.

سرویس ‌های فست ترک

مسافرانی که قصد استفاده از سرویس‌های فست ترک را دارند باید از قبل آن را رزرو و خریداری کنند. سطح سرویس‌دهی را می‌توانید متناسب با نیاز خود هنگام رزرو انتخاب کنید. هر فرودگاه سرویس‌های پیشنهادی مختص به خود را دارد؛ اما تمامی آن‌ها در جهت گذر راحت و آسان از تشریفات فرودگاهی است.

طی استفاده از این سرویس‌ها، یکی از مهماندارها در تمامی مراحل پرواز، مسافر را همراهی و در حمل چمدان‌ها به او کمک می‌کند. این مسافر از گیت‌های اختصاصی بازرسی در سالن Check-in و گیشه اختصاصی چک پاسپورت عبور می‌کند؛ در نتیجه طی مراحل پیش از پرواز، دیگر لازم نیست از بخش‌ها و صف‌های عمومی بگذرد.

در صورتی که مسافران، خدمات لانج فرودگاهی را هم رزرو کرده باشند، پس از گذر از گیت اختصاصی چک پاسپورت، به سالن ویژه استراحت راهنمایی می‌شوند. در بخش‌های بعدی به طور مفصل در مورد این سرویس توضیح می‌دهیم.

چه کسانی از سرویس فست ترک فرودگاه استفاده می ‌کنند؟

این خدمات در بیشتر فرودگاه‌های دنیا به مسافران ارائه می‌شود. در ابتدا سرویس‌های فست ترک ویژه بیزینس ایرلاین‌ها در تمام دنیا بود. در صورتی که مسافران بلیط بیزینس کلاس و فرست کلاس خریداری می‌کردند از این سرویس‌ها بهره‌مند می‌شدند. این مسافران به دلیل توجه ویژه ایرلاین‌ها، دیگر مجبور نبودند در صف‌های طولانی منتظر بمانند. در حال حاضر می‌توانید پیش از خرید هر نوع بلیط در هر کلاسی، اقدام به رزرو فست ترک کنید.

ایرلاین های هواپیمایی

فست ترک در ایران

سرویس‌های فست ترک در ایران، چند سال است که در فرودگاه امام خمینی ارائه می‌شود. مسافران می‌توانند از سرویس فست ترک ورودی و خروجی این فرودگاه استفاده کنند.

فست ترک در پرواز ورودی فرودگاه امام

در پرواز‌های ورودی این فرودگاه، اسامی مسافران روی بورد نوشته می‌شود و مهماندار با پلاکارد اسم مسافر به استقبال او می‌رود. مهماندار، مسافر را مشایعت می‌کند و مسافر بدون انتظار در صف از گیت مجزای پاسپورت عبور می‌کند. همچنین به مسافر در حمل چمدان، کمک شده و او تا زمان رسیدن به تاکسی و یا استقبال‌کننده همراهی می‌شود. اگر مسافر غیر ایرانی باشد، مهماندار باید در تمام کارهای مربوط به اخذ ویزا او را یاری کند.

فست ترک پرواز خروجی فرودگاه امام

خدمات فست ترک در این فرودگاه، Meet And Assist نام دارد که در کنار خدمات CIP به مسافران ارائه می‌شود. مسافران برای استفاده از این سرویس باید واچر رزرو خود را به متصدی پیشخوان فست ترک در فرودگاه نشان دهند؛ سپس یکی از مهماندارها برای عبور از مراحل سوار شدن به هواپیما به کمک مسافر خواهد آمد.

فست ترک در فرودگاه دبی

فست ترک در فرودگاه‌ دبی با نام مرحبا سرویس (MARHABA) شناخته می‌شود که سطوح مختلفی از خدمات (الیت، طلایی، نقره‌ای، برنزی، خانواده وغیره) ارائه می‌دهد. هر یک از این سطوح شامل خدماتی ویژه است که بالاترین خدمات در سطح الیت ارائه می‌شود.

فست ترک در فرودگاه قطر

از دیگر سرویس‌های عبور سریع فرودگاهی می‌توان به سرویس المها ( سطح طلایی و پلاتینیوم) اشاره کرد. این سرویس متعلق به فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه در قطر است و مهمانداران ضمن آن، به مسافران ورودی، خروجی و ترانزیتی، خدمت‌رسانی می‌کنند.

فست ترک در فرودگاه ترکیه

فرودگاه‌های ترکیه روزانه حجم بالایی مسافر ورودی، خروجی و ترانزیتی می‌پذیرد که پروازهای بین‌المللی شرق و غرب را پشتیبانی می‌کند. برای همین این سرویس‌ها در فرودگاه‌های این کشور رواج دارد. فرودگاه جدید استانبول و فرودگاه تاو اتاتورک، خدمات فست ترک را در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

لانج فرودگاهی چیست؟

توقف‌های فرودگاهی در سفرهای طولانی می‌تواند بسیار خسته‌کننده و گاه طولانی باشد. گاهی نیز پرواز به دلایلی تاخیر دارد و ماندن در سالن انتظار، مسافران را کلافه می‌کند. مسافران در چنین مواقعی تا زمان رسیدن پرواز می‌توانند در محیطی به دور از هیاهو استراحت کنند.

اغلب فرودگاه‌های بزرگ و معتبر در دنیا، خدمات لانج فرودگاهی به مسافران ارائه می‌دهند. این فرودگاه‌ها مکان‌هایی ویژه برای مسافران ایجاد کرده‌اند که در زمان ترانزیت فرودگاهی و تاخیر پروازها به استراحت بپردازند. سالن‌های مسافران ویژه را لانج می‌نامند که در آن‌ها خدمات CIP به مسافران ارائه می‌شود.

راهنمای سفر با هواپیما

امکانات لانج در فرودگاه ها

لانج، سالن‌هایی با محیط آرام و لوکس در فرودگاه است که در راستای ایجاد آرامش در مسافران، امکانات ویژه‌ای ارائه می‌دهد. مسافران با رزرو این لانج‌ها، یک فضای خصوصی در اختیار دارند که بتوانند در آن به کارهای شخصی یا شرکتی خود بپردازند. اینترنت رایگان نیز در دسترس است که در صورت لزوم از آن استفاده کنند. زمانی که مسافران در این محیط‌ها استراحت می‌کنند، از شلوغی و هیاهوی فرودگاه دور هستند و برای پرواز بعدی آماده می‌شوند.

در این سالن‌ها سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی برای مسافران فراهم است. لانج‌ها از تلویزیون برخوردار هستند و انواع کتاب و مجلات انگلیسی و فارسی در اختیار مسافران قرار دارد. رستوران لانج‌ها، معمولا مجهز است و گاه به صورت سلف سرویس از مسافران پذیرایی صورت می‌گیرد؛ انواع نوشیدنی‌ها و غذا‌های سرد و گرم در این رستوران‌ها عرضه می‌شود.

رزرو لانج برای چه کسانی رایگان است؟

ایرلاین‌ها در شرایط خاصی، به مسافران این امکان را می‌دهند که در کنار خرید بلیط، لانج رزرو کنند. خدمات لانج فرودگاهی به صورت رایگان در اختیار این افراد قرار می‌گیرد و بدون پرداخت هیچ وجهی از امکانات سالن‌ها استفاده می‌کنند. مسافرانی که بلیط فرست کلاس و بیزینس کلاس شرکت‌های هواپیمایی معتبر را تهیه می‌کنند از این خدمات رایگان می‌توانند بهره‌مند شوند. از جمله این ایرلاین‌ها می‌توان هواپیمایی ماهان، لوفتهانزا، عمان ایر، ترکیش، قطر ایرویز، امارات وغیره اشاره کرد.

اگر مسافران، بلیط اکونومی و دیگر کلاس‌های پروازی را خریداری کنند، تنها در صورت داشتن کارت طلایی می‌توانند لانج رزرو کنند. کارت طلایی به مسافرانی ارائه می‌شود که عضو باشگاه مشتریان شرکت هواپیمایی مورد نظر هستند و بیشتر پرواز‌های خود را با آن ایر لاین انجام می‌دهند. این مسافران مجاز به استفاده از خدمات لانج به صورت رایگان هستند.

خریداری سرویس لانج فرودگاه

بعضی ایرلاین‌ها این فرصت را به مسافران می‌دهند که در کنار خرید بلیط، از خدمات فست ترک و لانج با پرداخت هزینه استفاده کنند. لوفتهانزا یکی از این ایرلاین‌ها است که هم به صورت رایگان و هم با دریافت هزینه از مسافران، خدمات لانج ارائه می‌دهد.

لانج در فرودگاه های ایران

مسافران در فرودگاه امام خمینی می‌توانند ساعات انتظار و استراحت خود را در سالن‌های ویژه‌ای تحت عنوان لانج سپری کنند. همچنین شرکت هواپیمایی ماهان به مشتریان خود کارت باشگاه مشتریان ارائه می‌دهد که با استفاده از آن بتوانند، در فرودگاه مهرآباد لانج رزرو کنند.

ایرلاین های هواپیمایی

لانج فرودگاه امام خمینی

لانج فرودگاهی امام خمینی در اختیار مسافران دارای کارت طلایی و بیزینس کلاس قرار می‌گیرد. علاوه بر آن مسافرانی که هنگام خرید بلیط، سالن لانج نیز رزرو کرده‌اند از این خدمات استفاده می‌کنند. این سالن‌ها فضای دلنشین و مدرن در اختیار مسافران قرار می‌دهد که از اینترنت رایگان، تلویزیون، کافه، رستوران وغیره برخوردار است.

لانج فرودگاه مهرآباد

لانج ایرلاین ماهان در فرودگاه مهرآباد در ضلع شرقی فرودگاه قرار دارد و شامل 4 سالن است. امکانات رفاهی رایگانی در این سالن‌ها ارائه می‌شود که مخصوص اعضای باشگاه مشتریان ماهان و مسافران بیزینس کلاس است. از جمله امکانات سالن‌ها می‌توان به محیط بازی و سرگرمی برای کودکان، سلف سرویس، غذاها و نوشیدنی‌های متنوع، اینترنت و مجلات فارسی و انگلیسی اشاره کرد.

رزرو خدمات فست ترک و لانج فرودگاهی

برای بهره‌مندی ازخدمات فست ترک و لانج در فرودگاه‌ها می‌توانید به صورت آنلاین رزرواسیون را انجام دهید. فست ترک مسافران را از ازدحام جمعیت و شلوغی صف‌ها نجات می‌دهد. همچنین به کسانی که برای اولین بار با هواپیما سفر می‌کنند توصیه می‌شود؛ چرا که در این صورت یک نفر را کنار خود خواهید داشت که در همه مراحل سوار شدن به هواپیما شما را راهنمایی می‌کند.

رزرو لانج به صورت جداگانه انجام می‌شود. استفاده از لانج به خصوص برای مسافران ترانزیتی که ممکن است چند پرواز را در سفر خود تجربه کنند، اهمیت دارد. برای استراحت و سپری کردن اوقات انتظار خود در فرودگاه می‌توانید از این سالن‌های لوکس و آرام استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا