معرفی 11 تا از جاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان آینه تمام نمای چیره‌دستی ایرانیان هنردوست و هنر پروری است که در یک از استان‌های کویری ایران نقش آفرینی کرده‌اند. استان اصفهان را با مناره‌های لاجوردی و کاشی کاری‌های رنگارنگ می‌شناسند که جاذبه‌های دیدنی آن خستگی پیمودن یک مسیر طولانی را برطرف می‌کنند.

 نصف جهان یکی از جاهای دیدنی افسانه‌ای ایران است که باید لحظات خوش گشت‌و‌گذار در باغ‌ها، کلیساها، عمارت‌ها و جاذبه‌های طبیعی آن را در قاب دوربین به یادگار گذاشت. برای پرسه زدن در جاهای دیدنی اصفهان با هف هشتاد همراه شوید.

معرفی بهترین جاهای دیدنی اصفهان

میدان نقش جهان

 میدان نقش جهان که به باور ژان شاردن (جهانگرد فرانسوی) زیباترین میدان جهان است در قلب شهر اصفهان واقع شده است. این میدان که به میدان شاه و میدان امام نیز شهرت دارد در گذشته مکانی برای انجام بازی چوگان، داد و ستد مردم، نمایش رژه ارتش و برپایی جشن‌های سلطنتی بوده است.

در وسط میدان یک حوض بزرگ قرار دارد که توسط درختان کاج احاطه شده است و اسب‌های حامل درشکه گرداگرد آن می‌چرخند و گردشگران را به دوران گذشته می‌برند. در اطراف این میدان مستطیلی شکل بناهای متعددی قرار گرفته است نظیر عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، سر در قیصریه و مسجد شاه.

در چهار سوی میدان نقش جهان بازارهای بزرگی واقع شده که شامل غرفه صنایع دستی، ظروف مسی و غرفه‌ سوغاتی است. در اطراف میدان چندین پارکینگ عمومی وجود دارد که مسافران می‌توانند ماشین خود را پارک کنند و به گردش در این میدان تاریخی بپردازند.

کاخ چهلستون

 کاخ چهلستون با مساحتی حدود 67 هزار متر مربع یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی اصفهان است. در دوران پادشاهی شاه عباس اول معماران و هنرمندان زبردست اصفهانی از گوشه و کنار این مرز و بوم فراخوانده شدند که در نهایت چیره دستی بنایی رفیع با آینه کاری‌های منحصر به فرد احداث کنند.

روبه‌روی کاخ چهلستون یک استخر مستطیلی شکل بزرگ قرار گرفته که توسط چهار شیر سنگی و تندیس‌هایی از آناهیتا (الهه آب) مزین شده است. رقص ستون‌های این عمارت در آب با نمایی از مجسمه‌های سنگی جلوه زیبایی را آفریده که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. سقف و دیوارهای این عمارت باشکوه تصاویری از این دست را از رویدادهای مهم تاریخ ایران را بر چهره دارند:

  • جنگ چالدران با حضور شاه عباس یکم؛
  • جنگ کرنال و نبرد نادر شاه افشار؛
  • بزم شاه طهماسب یکم و پادشاه هند؛
  • میهمانی شاه عباس دوم با حضور امیر ترکستان؛
  • تصاویری از شاه عباس اول.

سی و سه پل

 اگر از خود می‌پرسید اصفهان کجا بریم؟ ابتدا از سی و سه پل اصفهان بازدید کنید. این پل تاریخی که به نام پل الله وردی خان نیز شناخته می‌شود یادگار حکومت صفویان است و در دوره حکومت شاه عباس ساخته شده است.

این پل با طول 295 و عرض 14 متر مانند تاجی زرین بر سر زاینده رود قرار گرفته است که روزگاری از 33 دهانه آن آب فواره می‌زد و مردم اصفهان برای برپایی مراسم خاج شویان و جشن آب پاشان در این مکان جمع می‌شدند. این پل چهارصد ساله که شاهکار معماری ایرانی است خیابان چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی را به یکدیگر وصل می‌کند و گاهی نوازندگان دوره‌گرد در اطراف آن نوای موسیقی را به نوای زاینده‌‌رود پیوند می‌دهند.

عمارت هشت بهشت

 عمارت هشت بهشت از جاهای دیدنی اصفهان است که در دوران صفویان به فرمان شاه اسماعیل احداث شده است. این عمارت دو طبقه به سبک معماری اصفهانی در فضایی سرسبز ساخته شده که زینت بخش آن گچ‌بری‌ها، آینه کاری‌ها و نقاشی‌های رنگارنگ است. عمارت بهشتی با نام‌های دیگری نیز شناخته می‌شود مانند هشت در بهشت و هشت به هشت. وجود درختان برافراشته چنار و باغچه‌های مختلف بر زیبایی این بنای تاریخی افزوده است.

بیشتر بخوانیم: معرفی 14 مدل از غذاهای سنتی اصفهان

کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو جاهای دیدنی اصفهان
کاخ عالی قاپو جاهای دیدنی اصفهان

 کاخ عالی قاپو که در گذشته آلا قاپی یا آل قاپی نامیده می‌شد در دوران صفویه و در میدان نقش جهان احداث شده است. این کاخ چهل و هشت متری دارای 6 طبقه است که راه پله‌های تودرتوی آن گردشگران را از یک طبقه به طبقه دیگر می‌برد.

قسمت‌های مختلف این بنا در 5 مرحله ساخته شده‌اند. ایوان این عمارت در آخرین مرحله ساخته شده که شاه عباس از این مکان نظاره‌گر بازی چوگان بوده است. مهمترین بخش کاخ عالی قاپو اتاق موسیقی است که به آن اتاق صوت نیز می‌گویند. برای تزیینات این بنا از نقوش پرندگان، حیوانات، و طرح‌های چشم نواز گل و بوته استفاده شده است.

منارجنبان

 منارجنبان از جاهای دیدنی اصفهان و یکی از معروف‌ترین مناره‌های متحرک ایران است که در بلوار آتشگاه در محله نصرآباد واقع شده و در سال 716 قمری احداث شده است. در تزیینات این بنا از کاشی کاری‌های لاجوردی استفاده شده که در نهایت هنرمندی به صورت ستاره چهار پر در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

هنگامی که یکی از این مناره‌های 17 متری به حرکت در می‌آید مناره دیگر نیز حرکت می‌کند. این بنای تک ایوانی در دوران حکومت ایلخانان احداث شده است و عمو عبدالله کارلادانی (از پارسایان ادورا ایلخانی) در جوار آن آرمیده است.

کلیسای وانک

کلیسای وانک یکی از جاهای دیدنی اصفهان
کلیسای وانک یکی از جاهای دیدنی اصفهان

 بدون شک کلیسای وانک یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که شکوه معماری ارمنی اسلامی را به تصویر می‌کشد. بانی این کلیسا عالیجناب فیلیپوس است و مردم جلفا نقش به‌سزایی را در احداث آن ایفا کردند. نام دیگر کلیسای وانک کلیسای ناجی مقدس همگان یا کلیسای آمنا پرکیچ است که در قرن یازدهم هجری قمری ساخته شده و فضایی بالغ بر هشت هزار متر مربع را به خود اختصاص داده است.

در ساخت این کلیسای حواری از آجر، گچ و خشت خام استفاده شده و دیوارهای داخلی آن توسط نقاشی‌های مختلف پوشانده شده‌اند که موضوعات مختلفی از قبیل قربانی شدن یوسف توسط ابراهیم، تولد عیسی مسیح، شام آخر، عروج مسیح، روز رستاخیز، بهشت و دوزخ و فرشتگان را به تصویر می‌کشند.

این نقاشی‌های بی‌بدیل‌ حاصل تلاش شبانه روزی نقاشان ارمنی مانند استاد میناس و کشیش استپانوس است. موزه کلیسا در مجاورت ساختمان اصلی کلیسا واقع شده که آثار هنری و کتب خطی نظیر انجیل و تورات را به نمایش گذاشته است. یکی از جالب‌ترین آثار دیدنی موزه کلیسای وانک تار مویی است که بر روی آن به زبان ارمنی یکی از جملات کتاب تورات ثبت شده و می‌توان به کمک میکروسکوپ آن را مشاهده کرد.

بیشتر بخوانیم: اصفهان رفتم کافه خوب کجا برم؟!

باغ پرندگان

 خیابان الفت اصفهان از سال 1375 میزبان پرندگان رنگارنگ و کمیابی است که از چهار گوشه جهان گرد آورده شده‌اند. این مجموعه زیبا در پارک ناژوان واقع شده و بیش از 55 هزار مترمربع وسعت دارد و به زیستگاهی امن برای 130 گونه مختلف تبدیل شده است.

در این زیستگاه چهار برکه طراحی شده که پرندگان مختلف مانند انواع قو در آن شنا می‌کنند. در باغ پرندگان اصفهان می‌توان پرندگانی زیبا مانند فلامینگو، کبک، طاووس، تیهو، بلدرچین، توکان، طوطی و قرقاول را مشاهده کرد. بازدید از باغ پرندگان برای کودکان بسیار هیجان انگیز و لذت بخش است و اهمیت ذخایر ژنتیکی را به همگان گوشزد می‌کند.

آتشگاه اصفهان

آتشگاه اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان
آتشگاه اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان

 آتشکده‌ای که بر فراز کوه آتشگاه واقع شده یادگار ارزشمند دوران ساسانیان و از جاهای دیدنی اصفهان است. این آتشکده خشتی در نزدیکی زاینده رود واقع شده و گذشتگان از تونل مخفی آن برای ورود به خمینی شهر استفاده می‌کردند.

در هر گوشه از این آتشکده هشت ضلعی ساسانی پنجره‌ای تعبیه شده که نمایی زیبا از شهر اصفهان را پیش روی بازدید کنندگان قرار می‌دهد. در گذشته موبدان زرتشتی از این فضا برای روشن کردن آتش مقدس استفاده می‌کردند.

در کتب تاریخی از آتشگاه اصفهان با نام‌های دیگری نظیر دژ مهرین و دژ ماربین یاد شده است. متاسفانه در حال حاضر ساختار آتشکده تغییر کرده و علت نداشتن مسیر دسترسی به این بنای تاریخی، گردشگران مسیرهای مختلفی را برای بالا رفتن از کوه انتخاب می‌کنند به همین دلیل این بنا در معرض خطر آسیب دیدگی جدی قرار گرفته است.

خانه ملاباشی

 خانه ملاباشی یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در دوره صفویه زندیه و قاجار احداث شده و دیدن شکوه معماری و رنگ‌های زنده آن نفس را در سینه حبس می‌کند. خانه ملاباشی که خانه معتمدی نیز نام دارد دارای سه ورودی است که گردشگران را به نقاط مختلفی از قبیل شاه‌ نشین، سرداب و بخش تابستانی نشین هدایت می‌کند. این جاذبه گردشگری تحت تملک شخصی قرار دارد و معتمدی پس از خرید و‌ مرمت آن از وسایل قدیمی و عتیقه مختلف برای تزیین این بنا استفاده کرد و به این ترتیب از تخریب خانه ملاباشی جلوگیری کرد.

کویر ورزنه

 کویر ورزنه یکی از مناطق گردشگری اصفهان است که با تفریحاتی مانند زیپ لاین، شتر سواری، پاراگلایدر و موارد مشابه به جذب گردشگران داخلی و خارجی می‌پردازد. این جاذبه طبیعی که در بخش جنوب غربی تالاب گاوخونی قرار گرفته با وسعتی بالغ بر 17 هزار هکتار به بوم نقاشی تلماسه‌ها تبدیل شده است. هنگام قدم زدن روی تپه‌های شنی و تماشای آسمان پرستاره شب ممکن است حیواناتی مانند خرگوش و روباه به شما سلام بگویند.

سفری خاطره انگیز با گشت و گذار در جاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان که مملو از زیبایی و رمز و راز هستند به میعادگاه گردشگران و دوستداران تاریخ و هنر ارزشمند ایرانی تبدیل شده‌اند. سفر به اصفهان سفر به سرزمین مناره‌ها و گنبدهای لاجوردی است که عظمت ابنیه تاریخی آن نام معماران این مرزوبوم را بر سر زبان‌ها انداخته‌ و بازدید کنندگان مختلف را از سراسر جهان به سوی خود فرا خوانده‌ است. اگر برای بازدید از جاهای دیدنی اصفهان به اطلاعات بیشتری نیاز دارید با کارشناسان هف هشتاد در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا