استان اصفهان

شهر اصفهان

اصفهان پایتخت فرهنگی ایران و شهری زیبا با بافتی تاریخی است. مساحت اصفهان به 220 کیلومتر مربع و جمعیت آن به حدود 3 میلیون نفر می‌رسد که یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران است. وجود آثار تاریخی متعدد در این شهر باعث شد این شهر در سال 1385 به عنوان پایتخت فرهنگی ایران معرفی شود و سالانه مسافران زیادی از داخل و خارج از کشور به آن سفر کنند.

شهر اصفهان در فاصله 1570 متری از سطح دریا به شکلی دشتی هوار واقع شده است. این استان به 14 منطقه تقسیم می‌شود که بزرگترین آنها خمینی شهر و نجف آباد، شاهین شهر و سگزی هستند. این شهر به دلیل قرار گرفتن در منطقه نیمه بیابانی، آب‌و‌هوای معتدل و خشکی دارد و در مناطق شمالی و شرقی آن آب‌و‌هوای کویری و خنک‌تری را تجربه خواهید کرد.

تاریخچه شهر اصفهان

استان اصفهان به دستور شاه طهمورث تاسیس شد. در گذشته این شهر محل تلاقی راه‌های اصلی و همچنین اقامتگاه سلطنتی شاهان هخامنشی بوده است. در دوران باستان زمانی که کوروش کبیر بابل را فتح کرد و یهودیان عراق امروزی را از اسارت نصر پادشاه نجات دادند، یهودیان زیادی به شهر فلسطین بازگشتند و عده‌ای از آنها به اصفهان مهاجرت کردند.

باید گفت که اصفهان یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین شهرهای ایران به‌شمار می‌رود که به دلیل وجود آثار تاریخی فراوان شهرت جهانی به خود اختصاص داده است. استان اصفهان مدت‌ها تحت نفوذ خلفای بغداد و سلاطین آل زیار و آل بویه بود. در این دوره بناهای زیبایی در این شهر ساخته شد. بازسازی این شهر در قرن چهارم تا ششم هجری قمری صورت گرفته است.

جاهای دیدنی شهر اصفهان

استان اصفهان یکی از پرطرفدارترین شهرهای گردشگری کشور است که جاذبه‌های دیدنی فراوانی دارد. این جاذبه‌ها به دلیل معماری و هنر اصیل ایرانی مورد توجه قرار گرفته‌اند. این جاذبه‌ها و معماری منحصر‌به‌فرد بناهای تاریخی در استان اصفهان گردشگران زیادی را از سراسر جهان به این استان جذب می‌کنند.

وجود باغ‌های قدیمی در اصفهان که ترکیبی از تاریخ و طبیعت را در خود جای داده‌اند و همچنین گیاهان و درختان متنوع باشکوهی که در با‌غ‌های این استان به چشم می‌خورد نشان از اهمیت این شهر در دوره‌های مختلف تاریخی دارد. از مهم‌ترین باغ‌های دیدنی این شهر زیبا می‌توان به چهارباغ عباسی اشاره کرد.

جاذبه ‌های تاریخی شهر اصفهان

استان اصفهان مملو از جاذبه‌های هنری و تاریخی مانند میدان نقش جهان، مسجد جامع، سی و سه پل و پل خواجو، کاخ چهلستون، آتشگاه و کاخ هشت بهشت است. در واقع در سفر به استان اصفهان هیچ زمان اضافه‌ای نخواهید داشت زیرا آثار هنری و تاریخی در این استان بسیار زیاد هستند و می‌توانید از آنها دیدن کنید. این شهر همواره مملو از گردشگر است و بی‌شک بخش زیادی از جمعیت اصفهان را مسافران دوره‌ای تشکیل می‌دهند.

میدان نقش جهان

مساحت اصفهان از نظر تاریخی محدود به خاک و گل و سیمان نیست. آوازه اصفهان و جهان شمول بودنش در همه جا پراکنده است. میدان نقش جهان اصفهان یک مجموعه تاریخی بسیار منحصر‌به‌فرد و برجسته در ایران و جهان محسوب می‌شود. این میدان زیبا همه ساله میزبان گردشگران زیادی است که برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی و همچنین دیدن زیبایی‌های این میدان به استان اصفهان سفر می‌کنند. میدان نقش جهان قبل از انقلاب به میدان شاه معروف بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی به میدان امام تغییر نام داد. نام‌های دیگری نیز در طول تاریخ برای این میدان در نظر گرفته شده است که شامل میدان اصلی، میدان نو، میدان قیصر و میدان سلطنتی هستند.

قبل از صفویه باغ بسیار زیبایی در محل میدان وجود داشت که به نقش جهان معروف بود. این باغ نام خود را از شهری در آذربایجان گرفته بود که در حال حاضر این شهر به نخجوان معروف است. میدان نقش جهان در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های جهان به‌شمار می‌رود و از دید بسیاری از گردشگران خارجی، میدانی زیبا و بسیار منحصر‌به‌فرد است.

مسجد جامع

مسجد جامع قدیمی‌ترین اثر تاریخی استان اصفهان شناخته می‌شود. ساخت این بنا مربوط به زمان سلجوقی بوده، اما تعمیرات و مرمت آن در دوره‌های بعد به ویژه در دوره صفویه انجام شده است.

قسمت‌های مختلف مسجد جامع اصفهان در آخرین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. گفته می‌شود مسجد جامع اصفهان قدمتی نزدیک به دو هزار سال دارد و در این سال‌ها مدام در حال بازسازی بوده است. اصلی‌ترین طرح‌های توسعه این مسجد در این شهر به دوران آل بویه و همچنین در دوران صفویه برمی‌گردد و در این دوران انجام شده است.

چهل ستون

چهل ستون به عنوان نمونه‌ای از باغ پادشاهی در دوران صفویه شناخته می‌شود. لازم به ذکر است تا سال 1327 به دلیل کمبود اطلاعات و نبود نظریه صحیح در خصوص قدمت بنای چهل ستون، تخمین قدمت این بنا ممکن نبود. در همان سال، در جلوی سالن اصلی چهل ستون، اشعاری در دو کتیبه یافت شد که ساختمان تالار چهلستون را به دوران شاه عباس دوم نسبت می‌داد.

پس از آن تاریخ شناسان سال اتمام بنای چهلستون را در سال 1057 هجری قمری تعیین کردند. کتیبه بلند یافت شده که خطوط آن با زمینه آبی گچ بری شده است، حکایت از تعمیرات این بنا در زمان شاه سلطان حسین دارد.

غذاهای خوشمزه و خاطره انگیز اصفهان

اصفهان غذاها و شیرینی‌های سنتی زیادی دارد. شیرینی‌هایی مانند گز و سوهان عسلی، گوشفیل، کاچی و پولکی از جمله شیرینی‌های معروف استان اصفهان هستند. به طور کلی اگر به استان اصفهان سفر کردید، حتما باید غذاها و شیرینی‌های معروف این استان را امتحان کنید، زیرا بسیاری از مراکز تولید شیرینی‌های معروف ایران در استان اصفهان قرار دارند.

کیفیت غذاها و شیرینی‌ها در استان اصفهان بسیار بالاست، بنابراین توصیه می‌شود در سفر به استان اصفهان از آنها غافل نشوید. گز، معروف‌ترین سوغات شهر اصفهان محسوب می‌شود که شهرت زیادی هم دارد. در واقع وقتی صحبت از سوغاتی در شهر اصفهان می‌شود، افکار عمومی به سمت گز اصفهان گرایش پیدا می‌کند، اما لازم است بدانید که علاوه بر گز، شیرینی‌های بی‌نظیر و خوشمزه دیگری مانند سوهان عسلی و پولکی از جمله سوغاتی‌های معروف این شهر هستند.

صنایع دستی شهر اصفهان

شهر اصفهان به دلیل بافت تاریخی، صنایع دستی سنتی زیبایی نیز دارد. در واقع می‌توان اصفهان را مهد صنایع دستی ایران معرفی کرد. صنایع دستی سنتی ایران در بسیاری از مناطق استان اصفهان به چشم می‌خورد. هر ساله گردشگران خارجی زیادی در سفر به این استان اقدام به خرید صنایع دستی ایرانی می‌کنند.

به جرات می‌توان گفت که استان اصفهان یکی از مراکز اصلی ایران در تولید صنایع دستی باکیفیت است چرا که هنرمندان مشهور زیادی در این استان زندگی می‌کنند. صنایع دستی زیبا باعث شهرت اصفهان در این زمینه شده‌اند. به عبارتی می‌توان گفت بسیاری از گردشگران خارجی استان اصفهان را با صنایع دستی بی‌نظیرش می‌شناسند.

سخن پایانی

اصفهان به نصف جهان معروف است. گردشگران ایرانی و خارجی زیادی در طول سال از این شهر دیدن می‌کنند. جاذبه‌های تاریخی و توریستی زیادی در این شهر وجود دارد که اگر بخواهید از همه آنها دیدن کنید باز هم زمانی که صرف می‌کنید کافی نیست. مردم این شهر بسیار مهمان نواز هستند و همه مردم ایران این شهر را با مردمانی مهمان نواز می‌شناسند. در سفر به اصفهان از غذاهای لذیذ این شهر لذت ببرید و حتما از این شهر زیبا گز خریداری کنید. سفر به اصفهان بسیار خاطره انگیز است و هیچ گردشگری این شهر را فراموش نخواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا