شهر شیراز

شهر شیراز

کهن شهر شیراز نماد فرهنگ، تاریخ، عشق و ادب فارسی است. در جای جای این شهر زیبا نمونه‌هایی از مصادیق فرهنگ و تاریخ ایرانی به چشم می‌خورد. این شهر در قسمت جنوب غربی ایران و در استان فارس قرار دارد و یکی از مهمترین شهر‌های این کشور از نظر اهمیت تاریخی و فرهنگی به حساب می‌آید. در این مقاله قصد داریم درخصوص شهر شیراز و ویژگی‌های جغرافیایی، جمعیتی و فرهنگی این شهر با شما صحبت کنیم.

خرید بلیط هواپیما تهران شیراز خرید بلیط قطار تهران شیراز خرید بلیط اتوبوس تهران شیراز

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شیراز

شیراز شهری تاریخی و خوش آب و هوا است که در قسمت جنوب غربی ایران قرار دارد. از لحاظ وسعت طول این شهر در حدود 40 کیلومتر و عرض آن بین 15 تا 30 کیلومتر است. بنابراین مساحت آن را می‌توان به صورت تخمینی 1268 کیلومتر مربع برآورد کرد.

موقعیت جغرافیایی آن به گونه‌ای است که کوه‌های متعددی اطراف آن را فرا گرفته‌اند. در قسمت شمالی این شهر کوه‌های بمو، سبز پوشان، چهل مقام و بابا کوهی و در قسمت غربی آن کوه دراک قرار دارد. میانگین دمای هوا در شهر شیراز به صورت سالانه 18 درجه سانتی‌گراد است. آب و هوای این شهر در چهار فصل به صورت معتدل است و زمستان‌های خیلی سرد یا تابستان‌های خیلی گرمی ندارد. گردشگران معمولا فصل بهار را برای سفر به این شهر زیبا انتخاب می‌کنند.

جمعیت شیراز

شهرستان شیراز در مرکز استان فارس قرار دارد. این شهر جز پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران است که در سرشماری سال 1395، جمعیت آن 1565572 نفر برآورد شده است. بنابر اطلاعات آماری می‌توان گفت که این شهرستان بزرگ پنجمین شهر پرجمعیت کشور است. شیرازی‌ها عمدتا فارسی زبان هستند و به زبان فارسی تکلم می‌کنند. لازم به ذکر است در حال حاضر معمولا افرادی که در محله‌های قدیمی‌تر این شهر هستند، به لحجه شیرازی صحبت می‌کنند و در سایر افراد به خصوص نسل جوان‌تر، لحجه شیرازی کمتر دیده می‌شود.

از لحاظ دین و مذهب نیز مردم این شهر عمدتا مسلمان و از مذهب تشیع هستند. درصد کمتری از مردم نیز از اقلیت‌های مذهبی همچون سنی، زرتشتی، یهودی و مسیحی هستند.

اهمیت شیراز از نظر تاریخی

شیراز یکی از کهن‌ترین شهر‌های این دیار است که قدمتی چندین هزارساله دارد. کشف آثار تاریخی و مستنداتی از دوره‌های تاریخی باستان مانند تمدن ایلامی‌ها، بیانگر قدمت بسیار این شهر کهن است. این شهر دردوره‌های زندیه، بوییه و صفاری پایتخت حکومت آن زمان بود. همچنین این شهر به علت آب و هوا و موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد، از زمان‌های دور به عنوان شهری تجاری و مناسب برای دادوستد درنظر گرفته می‌شد.

طبق اسناد تاریخی، نام‌های دیگر شهر این شهر در گذشته، شیرازیس و تیرازیس بوده است. در این شهر باغ‌های زیبا و کهن بسیاری به چشم می‌خورد. همچنین بزرگ‌ترین آثار تمدن‌های باستانی و کهن ایران مانند هخامنشیان و ایلامیان در این شهر وجود دارد. از جمله مهم‌ترین ابنیه تاریخی موجود در شهر شیراز و اطراف آن می‌توان به پاسارگاد، تخت جمشید، سرای مشیر، مسجد نصیرالملک، حمام و بازار وکیل، سعدیه و حافظیه و بناهای بسیار دیگری اشاره کرد.

اهمیت شیراز از نظر فرهنگی

بدون شک همه ما بیت معروف حافظ در مورد شیراز را شنیده‌ایم که می‌گوید: خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش خداوندا نگه‌دار از زوالش. این شعر تنها یک بیت از غزل زیبای حافظ است که به اهمیت و زیبایی این شهر محبوب اشاره می‌کند. وجود ابنیه تاریخی زیاد و آرامگاه شاعران بزرگی مانند حافظ و سعدی در این شهر سبب شده تا این شهر به یکی از قطب‌های مهم فرهنگی کشور تبدیل شود. درواقع می‌توان گفت زمانی که یک گردشگر به شیراز سفر می‌کند، می‌تواند ذهنیت به نسبت جامعی از فرهنگ و تاریخ کهن ایران زمین پیدا کند.

گردشگران می‌توانند کالاهای متعددی را به عنوان سوغات این شهر خریداری کنند. این شهر سوغات متنوعی دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به جاجیم بافی، منبت کاری و قلم زنی، فرش وگلیم، خاتم، عرقیات گیاهی، کلوچه شیرازی و شیرینی یوخه اشاره کرد.

سخن پایانی

شیراز از جمله کهن‌ترین و پر جمعیت‌ترین شهر‌های ایران است که سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. وجود آثار و ابنیه تاریخی و آرامگاه شاعران بزرگ در این شهر سبب اهمیت زیاد آن از نظر فرهنگی شده است، به طوری که با سفر به این شهر می‌توان ذهنیت تقریبا جامعی از فرهنگ و تاریخ ایران زمین پیدا کرد. آب و هوای شیراز به گونه‌ای است که می‌توان هر 4 فصل به آن سفر کرد اما بهترین فصل برای سفر به شیراز فصل بهار است. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

دکمه بازگشت به بالا