خانه زینت الملک قوام شیراز

بناها و خانه های تاریخی ایران بخشی از فرهنگ و البته تاریخ ایرانیان هستند. این خانه ها با سقف های بلند و نقش و نگارهای خاص، نشان از فرهنگ غنی این سرزمین دارند. اگر علاقمند به اماکن تاریخی با معماری اصیل ایرانی هستید و گذرتان به شهر زیبای شیراز افتاده است، به هیچ عنوان بازدید از خانه زینت الملک قوام شیراز را از دست ندهید. این مکان یکی از مشهورترین خانه های تاریخی در ایران و البته شیراز است که همه ساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند؛ قدمت خانه زینت الملک قوام به دوران قاجار باز می گردد. این خانه، بهشت دوستداران امکان قدیمی و تاریخی است. خانه ای که شاید به اندازه حافظیه و باغ ارم شناخته شده نباشد؛ اما زیبایی آن کمتر از آنها نیست. اگر شما هم به بازدید از خانه های تاریخی علاقه دارید، در این مقاله همراه ما باشید.

خانه زینت الملک قوام شیراز کجاست؟

خانه زینت الملک قوام شیراز، در مرکز شهر و در خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است. این خانه تاریخی در ضلع غربی نارنجستان قوام قرار دارد. دیدن از این خانه کار دشواری نیست، چون تا ایستگاه قطار، 25 کیلومتر یعنی حدود نیم ساعت و تا فرودگاه شیراز فقط 10 کیلومتر یعنی حدود 10 دقیقه فاصله دارد.

 برای رفتن به خانه زینت الملک قوام به خیابان لطفعلی خان زند در محله گودعربان بروید. سر در این خانه تاریخی را می توانید در کنار باغ نارنجستان، در سمت چپ پیاده راه گردشگری قوام به راحتی پیدا کنید. همچنین می توانید با تاکسی، اتوبوس و مترو به خانه زینت الملک قوام برسید؛ نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس، با نام ایستگاه ولیعصر در فاصله 850 متری خانه زینت الملک قوام واقع در خیابان زند است. همچنین نزدیکترین ایستگاه مترو، ایستگاه وکیل است که با فاصله 750 متری از این خانه و در همین خیابان واقع شده است.

فراموش نکنید که برای دیدن این خانه زیبا با معماری خاص، حدودا به یک ساعت زمان نیاز دارید. پس این زمان را در برنامه ریزی سفر به شیراز لحاظ کنید تا بتوانید از تمام زیبایی های این خانه بهره و لذت ببرید. از جاهای دیدنی شیراز که در نزدیکی خانه زینت الملک قوام شیراز قرار دارد می توان به آرامگاه شیخ روزبهان فسایی، مجموعه وکیل، مسجد نصیرالملک و شاهچراغ اشاره کرد.

تاریخچه خانه زینت‌ الملک قوام شیراز
تاریخچه خانه زینت‌ الملک قوام شیراز

داستان خانه زینت الملک قوام و فرزندانش

خانه زینت الملک قوام شیراز به سبک خانه های قاجار و در سال 1290 هجری قمری به همت محمدخان قوام الملک دوم ساخته شد. اما پس از 12 سال توسط محمدرضاخان قوام الملک سوم تکمیل شد. این خانه تاریخی با سقف چوبی منقوش به تصاویر حیوانات و پرندگان، نقاشی های زیبا بر دیوارهای خود، برای سال های متمادی محل زندگی زنی به نام زینت الملک قوامی، دختر قوام الملک چهارم بود؛ زنی خیر و مهربان که همیشه از نیازمندان با نذری پذیرایی می کرد.

جالب است بدانید که خانه زینت الملک قوام شیراز در سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده و در سال های جنگ تحمیلی نیز پناهگاه امنی برای مردم بوده است.

معماری خانه زینت الملک قوام
خانه زینت الملک قوام شیراز

معماری خانه زینت الملک قوام شیراز

 خانه زینت الملک قوام در واقع قسمت اندرونی باغ نارنجستان است و با یک راه زیرزمینی به عمارت نارجستان متصل می شود؛ این مسیر در حال حاضر تبدیل به موزه ای از مجسمه های مومی افراد نامی شیراز شده است. البته در گذشته مکان رفت و آمد اهالی خانه و محارم بوده است.

 درب ورودی خانه زینت الملک قوام معرق کاری شده و شما با عبور از هشتی و یک راهرو با زاویه شمال شرقی به حیاط خواهید رسید. در حیاط، ازاره های سنگی حجاری شده و مشبکی را خواهید دید؛ ازاره سنگی است که ازکف یک متر از دیوار را می پوشاند.

در سمتی دیگر نیز دو باغچه زیبا، یک حوض بزرگ و کوچک با صفا به چشمتان خواهد آمد. کاشی کاری هفت رنگ هلالی نیز در دیوارهای این خانه از زیبایی خاص برخوردار است؛ تصاویر خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه نصرمن الله و فتح قریب در پیشانی بنا چشم نوازی می کنند.

یک ایوان بدون سقف نیز در شرق حیاط وجود دارد و دور تا دور حیاط این خانه 20 اتاق وجود دارد که با آینه کاری و گچبری های بسیار زیبا بیننده را خیره می کنند. در کنار تمامی نشانه های معماری ایرانی، نقاشی هایی از زنان و کودکان اروپایی بر دیوارها، خبر از تاثیر معماری قاجار از هنر اروپایی می دهند. در سه ضلع این ساختمان زیرزمین های بسیار وسیعی وجود دارد که امروزه از آنها به عنوان نگارخانه استفاده می شود.

زیباترین اتاق این خانه، قسمت شاه نشین آن در سمت غربی ساختمان واقع شده است. اتاقی بزرگ با دیوارهای آینه کاری، به همراه گچ بری هایی که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. سقف چوبی این اتاق نقشی مانند یک فرش دارد که با آینه کاری های زیبایی ترکیب شده است. هر چقدر از زیبایی و ظرافت این اتاق بنویسیم نمی توانیم حق مطلب را ادا کنیم.

ساعات بازدید از خانه زینت الملک قوام شیراز

برای بازدید از خانه زینت الملک قوام شیراز می توانید همه روزه حتی روزهای جمعه از ساعت 8 تا 18 در محل این خانه به آدرس شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، جنب نارنجستان قوام حضور داشته باشید.

برای داشتن سفری با آسودگی خاطر و لذت بردن از آن، می توانید با خرید بلیط هواپیمای شیراز به این شهر و برسید و پس از طی کردن یک مسیر 10 کیلومتری به خانه زینت الملوک برسید. به علاوه می توانید پیش از سفر هتل آناهیتا یا هتل رودکی را در خانه زینت الملک قوام رزرو کنید و در چند قدمی این عمارت تاریخی اقامت داشته باشید.

ساعات بازدید از خانه زینت الملک قوام شیراز
ساعات بازدید خانه زینت الملک قوام شیراز

جمع بندی

شیراز شهری که هنر و معماری سنتی ایران را در گوشه گوشه آن می توان دید. زیبایی های امکان تاریخی شیراز را تنها می توان با دیدن این مکان ها درک کرد. معماری ظریف دیوارها، گچ بری های خاص، آینه کاری های فوق العاده، همه و همه در مکانی مانند خانه زینت الملک قوام در شیراز قابل دیدن هستند و شما می توانید به راحتی در این ملک وسیع قدم بزنید و از معماری اصیل ایرانی و فرهنگ و تمدن کشور خود لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا